Capital.ba

Informaciona bezbjednost – važan činilac finansijski sigurne i stabilne države i privrede

19.11.2015. / 12:28

IT Security radionica 19_11SARAJEVO, Informaciona bezbjednost spada u ključne faktore sigurnosti i stabilnosti države i njene privrede, potvrdili su predavači i učesnici prve IT Security radionice u Sarajevu u organizaciji kompanije TeleGroup Sarajevo. Radionica je dio strateških aktivnosti koje TeleGroup realizuje s ciljem podizanja nivoa svijesti i znanja u domenu IT sigurnosti.

Kako se navodi u saopštenju TeleGroupa, program prve IT Security radionice u Sarajevu stavio je fokus na razgovor o novostima i trendovima iz oblasti zaštite mreža, podataka, aplikacija i Cloud okruženja kao i savjetima kako zaštititi ukupne IT resurse od sajber napada koji su motivisani različitim ciljevima – uključujući političke i finansijske motive i ciljeve. Svoja najmodernija i najbolja rješenja u oblasti informacione bezbjednosti predstavile su renomirane svjetske partnerske kuće kompanije TeleGroup: F5, CheckPoint i CayberArk.

Adnan Ramčić i Dalibor Ratković„Svi smo skoro svakodnevno izloženi mogućnosti da naši podaci budu kompromitovani, na razne načine, u sajber prostoru. Hakeri sve brže, agresivnije i vještije, kroz aplikacije bez kojih je svakodnevno poslovanje postalo nezamislivo, napadaju i ozbiljno oštećuju IT sisteme. Zbog toga kroz ovakve edukacije ukazujemo na značaj preventivnih ulaganja u sigurnosnu infrastrukturu i sistem zaštite mreža, podataka i aplikacija jer samo zaštićen sistem može biti siguran od napada, bez obzira na upornost i snalažljivost hakera. Poznato je da mnoge organizacije i poslovni sistemi reaguju tek pošto se incident desi a činjenica je da je za oporavak sistema potrebno mnogo više, ne samo vremena, već i finansijskih sredstava. Saniranje štete na kraju je skuplje od blagovremene implementacije sistema zaštite“, ističe Adnan Ramčić, direktor kompanije TeleGroup Sarajevo.

Sajber prostor preplavljen je brojnim najsofisticiranijim prijetnjama koje mogu ugroziti stabilnost privrede i funkcionisanje državnih struktura pa je u tom smislu neophodno sistemsko uvođenje mehanizama zaštite od sajber kriminala, zaključili su učesnici radionice. Preventivni pristup informacionoj bezbjednosti u eri digitalne ekonomije je zajednička odgovornost državnih struktura i privrede a od IT kompanija se očekuje da obezbiјede kvalitetna i potpuno sigurna rješenja.

Stručnjaci koji su govorili na radionici podsjetili su da je zaštita podataka važna na svim nivoima – od zaštite ličnih podataka a potom na nivoima koji se odnose na finansijske, industrijske, političke i državničke od čega zavisi i sigurnost države i njenih građana. Preventivni i strateški pristup zaštite informaciono – komunikacionih tehnologija jedini je način da se obezbijedi ekonomska i društvena stabilnost države.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!