Capital.ba

Inflacija u Mongoliji nezadrživo raste

09.04.2012. / 8:40

ULAN BATOR,  Prema podacima Zavoda za statistiku Mongolije, u februaru, inflacija u zemlji je povećana na 12,5 odsto, a u glavnom gradu Ulan Batoru na 13,3 odsto.

 

 

Glavni pokretači inflacije u zemlji su povećanje cijene mesa i proizvoda od mesa te uvoz nafte. Po podacima Statističkog zavoda, cijena mesa je, od početka 2012. povećana za 29,6 odsto, dok je cijena naftnih derivata porasla za 15,6 odsto. Cijene neprehrambenih proizvoda povećane su za 2,4 odsto.

U namjeri da ograniči rast inflacije Centralna banka Mongolije povećala je referentnu kamatnu stopu za pedeset baznih poena, na 12,75 odsto. To je šesti put u 12 mjeseci da Centralna banka povećava osnovnu kamatnu stopu.

Banka Mongolije predviđa da neće doći do smanjenja cijena mesa i nafte, i upozorava da bi do kraja godine inflacija mogla dostići 20 odsto.

Ekonomija Mongolije je jedna od najbrže rastućih u svijetu. Trenutno se, prema klasifikaciji Svjetske banke, nalazi u grupi srednje razvijenih zemalja. Zahvaljujući razvoju rudarske industrije, stopa privrednog rasta zemlje u 2010. iznosila je 6.1 odsto, a u 2011 9.8 odsto.

Međutim, Mongolija je veoma osetljiva na poskupljenja cijena nafte i hrane u svijetu. Oko 95 odsto električne energije i nafte uvozi se iz Rusije. Iako je Mongolija zemlja stočara, surove zime ponekad unište i do 50 odsto stočnog fonda, a uz to uslovljavaju i visoke cijene stočne hrane, što dovodi do velikih poskupljenja namirnica od mesa. Agencije

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!