Capital.ba

Industrijske zone privlače nove investitore

07.08.2015. / 8:00

BIJELJINA, Za industrijske zone u Bijeljini u početku nije bilo dovoljno zainteresovanih investitora ali čini se da se situacija mijenja na bolje. Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić kaže da su još dva- tri značajna investitora ozbiljno zainteresovana za kupovinu zemljišta u okviru industrijskih zona, gdje namjeravaju graditi nove proizvodne pogone.IMG_0387

U „Industrijskoj zoni 3“, na lokaciji iza Agrotržnog centra „Knez Ivo od Semberije“ već je prodato 12 placeva, na kojima su proizvodne i prerađivačke pogone izgradila preduzeća: „Bistrik“, „DMG kompani“, „Europarket“, „Jorgos“, „Talum“, „HY – POWER – FlEX“, preduzeće „Virtus“, „Farmakom MB“, „Limar Mile“ i druga.

Gradska uprava u međuvremenu je izgradila neophodnu infrastrukturu u ovoj industrijskoj zoni, od saobraćajnice, te do dovođenja električne energije i vode iz gradskog vodovoda.

Dragan Stanišić, vlasnik preduzeća „Virtus“, koje trenutno zapošljava 22 radnika, kaže da se njegovo preduzeće od 2011. godine bavi proizvodnjom aluminijumskih i streč folija, plastičnih vrećica, otkupom sekundarnih sirovina, papira i folija.

Oko milion maraka smo uložili u izgradnju nove proizvodne hale i nabavku opreme i mašina. Koristili smo kredite komercijalnih banaka, ali kredit od IRB-a, pod povoljnijim uslovima, nismo mogli dobiti. U drugim državama okruženja privrednici imaju mnogo veće i povoljnije uslove i subvencije ukoliko investiraju u proizvodne djelatnosti“, kaže Stanišić.

Stanišić kaže da je Grad Bijeljina maksimalno izašao u susret ovom i drugim novoformiranim preduzećima, jer im je od obračunate građevinske rente i troškova za uređenje građevinskog zemljišta naplaćeno svega 20 odsto. Omogućena je i otplata kupljenog zemljišta na rok od pet godina.

U ovom preduzeću postižu dnevnu proizvodnju od 1,5 do dva miliona plastičnih vrećica. Kažu da bi država BiH i Vlada RS trebalo da otkoče neke procese, kada je u pitanju rasterećenje privrede i stvaranje što povoljnijeg ambijenta za domaće i inostrane investitore.

Ljubinko Stevanović, izvršni direktor gradske Direkcije za izgradnju i razvoj kaže da Bijeljina već sada nudi građevinske parcele za građenje i u novoj „Industrijskoj zoni 2“, koja se nalazi neposredno uz gradsku zaobilaznicu, koja će biti saobraćajno dobro povezana sa svim magistralnim pravcima i infrastrukturno dobro opremljena.

Prosječna cijena metra kvadratnog građevinskog zemljišta iznosiće 20 KM, s tim da će se veličina i oblik građevinske parcele prilagođavati potrebama investitora, kao i način plaćanja zemljišta. Za proizvodne objekte u novoj industrijskoj zoni nadoknada za uređenje zemljišta iznosiće 10,24 KM po metru kvadratnom, i biće manja od stvarne vrijednosti za 85 odsto. Građevinska renta će se naplaćivati po cijeni od 12 KM po metru kvadratnom neto površine objekta koji se želi graditi, kaže Stevanović.

Izvor: CAPITAL

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!