Capital.ba

Industrijska proizvodnja tone uprkos rastu prerade

02.03.2013. / 7:20

industrijska proizvodnjaBANJALUKA, Industrijska proizvodnje RS je u januaru ove godine, prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, u odnosu na isti mjesec prošle godine zabilježila pad od 2,5 odsto.

Međutim, iako je industrija RS nastavila trend prošlogodišnjeg pada, stručnjaci se slažu da januarski indikator rasta prerađivačkog sektora, od osam odsto, pokazuje njegov veliki potencijal, koji zahtijeva dodatnu podršku države.
Naime, prema podacima Zavoda za statistiku RS, od tri glavna podsektora proizvodnje, oblast vađenja ruda i kamena je u januaru ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine pala za 2,5 odsto, dok se proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom i gasom umanjila za 0,4 odsto.
U istom vremenu Sektor prerađivačke industrije je u odnosu na januar prošle godine napravio rast od 8,3 odsto.
Podaci Zavoda za statistiku RS za januar su u konačnici pokazali da je industrijska proizvodnja u odnosu na isti mjesec prošle godine zabilježila pad od 2,5 odsto, a industrijska proizvodnja u januaru je u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju u 2012. bila manja za 10,9 odsto.
Zanimljivo je da je u rastućem sektoru prerađivačke industrije najznačjnije skokove napravila proizvodnja duvanskih proizvoda, koja je zabilježila rast od 149,2 odsto, ali su nosioci ovog rasta sa značajnijim kapacitetima bili proizvodnja prehrambenih proizvoda, koja je ostvarila rast od 15 odsto, te prerada drveta i proizvodnja namještaja, zabilježivši skok od 32 odsto.
Dragica Ristić, direktorica Privredne komore RS, ocijenila je da RS mora doći do značajnijeg rasta prerađivačkog sektora u strukturi BDP-a.
“Mi smo i ranije ukazivali na važnost rasterećenja privrede, kako u svjetlu fiskalnih, tako i parafiskalnih opterećenja”, rekla je Ristićeva.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, istakao je da rast prerađivačkog sektora pokazuje da su se sve dosadašnje vlasti svojim netaktom u najvećoj mjeri ogriješile upravo o ovu oblast.
“Ovaj sektor proizvodnje je uprkos brojnim neprilikama pokazao da se uspijeva boriti sa krizom, te stvarati novu vrijednost. Prerada RS je uspjela ostvariti veoma značajne pomake u svim oblastima gdje su za to postojali i najmanji tržišni izgledi”, rekao je Pavlović.
On je istakao da je najbolji primjer za to koliko malo je potrebno da se u prerađivačkom sektoru napravi pomak, vidi u primjeru koliko je učinjeno kada se u oblast drvoprerade uveo minimum reda.
“Ovo se desilo čim je ‘Šumama RS’ uvedena obaveza da isplaćuju dovoljne količine prerađivačima, umjesto da mešetare s oblovinom”, rekao je Pavlović.
On je istakao da bi promjene poput ovih mogle biti napravljene i u domenu prerade mesa, koja sada gotovo da i ne postoji, a prema njegovom mišljenju ima ogroman potencijal za razvoj.
Pavlović je na kraju konstatovao da RS mora dati dodatan zamah prerađivačkim kapacitetima, jer u njima postoji mogućnost stvaranja nove dodatne vrijednosti zapošljavanja novih radnika.
Između ostalog, Zavod za statistiku RS objavio je i da je, posmatrano po ekonomskoj namjeni industrijskih proizvoda u januaru ove godine u odnosu na isti mjesec prethodne, zabilježen pad proizvodnje kapitalnih proizvoda za 0,9 odsto, energije za 3,8 odsto i trajnih proizvoda za 14 odsto.
Sa druge strane, proizvodnja netrajnih proizvoda bila je veća za 10,4 odsto, a intermedijalnih proizvoda za 7,3 odsto. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!