Capital.ba

Indija oštećena za 211 milijardi dolara

22.03.2012. / 10:15

NJU DELHI, Indija je izgubila 211 milijardi dolara zbog prodaje uglja po suviše niskoj cijeni, navodi se u novom izvještaju državnog revizora, što je pojačalo pritisak na premijera Manmohana Singa, koji se još oporavlja od serije loših političkih poteza.

Opozicione stranke burno su negodovale u parlamentu nakon što je izvještaj procurio u indijsku štampu. Današnja sjednica parlamenta je prekinuta, a Vlada je saopštila da će objaviti odgovor nakon što provjeri činjenice.

Singova Vlada opterećena je serijom kriza od kada je prije dvije godine izbila afera u vezi sa neregularnostima prilikom prodaje “Telekoma”.

Glasači su kaznili vladajuću Kongresnu stranku na regionalnim izborima prošlog mjeseca, a sve veće nezadovoljstvo iskazuju i koalicioni partneri.

U objavljenim dijelovima izvještaja nisu iznesene direktne optužbe za pronevjeru, ali će sadržaj dokumenta donijeti nove nevolje Vladi.

U izvještaju se kritikuje dodjeljivanje 155 rudnika uglja privatnicima i pojedinim državnim firmama, kao i davanje subvencija najvećem svjetskom proizvođaču čelika “Arselor Mitalu” u periodu od 2004. do 2009. godine, umjesto da se organizuje tender radi izbora najbolje ponude.

Revizor je zaključio da je tim potezima vrijednost uglja potcijenjena za najmanje 10,7 triliona rupija, odnosno 210 milijardi dolara po današnjem kursu.

Indija je treći najveći svjetski proizvođač uglja, poslije Kine i SAD.

“Ovo je prevara nad prevarama. Premijer treba da ponudi odgovor”, izjavio je Venkaih Naidu, opozicioni lider iz stranke Baratija Džanata.

Premijer Sing, koji je lično nadgledao industriju uglja u dijelu spornog perioda, za sada nije odgovorio na pitanja poslanika u parlamentu.

Rudnici uglja su dodijeljeni uglavnom energetskim kompanijama, čeličanama i cementarama. Državna firma NTPC, kojoj su dodijeljeni određeni rudnici, saopštila je da nije ostvarila nezakonit profit i da niža cijena uglja znači jeftiniju električnu energiju za građane.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!