Capital.ba

ICBL potpisao ugovore sa četiri nova „start ap“ preduzeća

30.05.2012. / 16:30

BANJALUKA, Inovacioni centar Banjaluka /ICBL/ potpisao je danas ugovore sa četiri nova “start ap” preduzeća, koja su izabrana od ukupno devet prijavljenih na konkurs za prijem stanara.

Izvršni direktor Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić rekao je da su ova preduzeća, nakon potpisivanja ugovora, postali stanari ICBL-a i da mogu koristiti njegove usluge – od smještaja u Poslovni inkubator i predinkubaciju do konkretnih usluga savjetovanja za razvoj poslovnih planova i ideja, do povezivanja sa tržištem BiH, regiona i internacionalim tržištem.

Menadžer poslovnog inkubatora Vladimir Ćorda izrazio je zadovoljstvo kvalitetom prijavljenih timova i njihovih ideja, navodeći da dvije firme imaju gotovo spreman proizvod za tržište, a da dva tima moraju još određeno vrijeme raditi na razvoju svog proizvoda.

Preduzeće “Interfob konsalting” i “SV tehnolodži” /„SW Technology“/ ušli su u poslovni inkubator, a “Smart spid bamp” /„Smart Speed Bump“/ i “Luka sol” /„Luka Sol“/ u fazu predinkubacije.

Krešimir Miljanić, predstavnik firme „SV tehnolodži“ koja se bavi proizvodnjom inovativnih reklamnih i prezentacijskih uređaja, rekao je da je nakon razgovora sa predstavnicima Privredne komore Republike Srpske odučio da dođe iz Rijeke i pokrene biznis u Banjaluci.

„Operativni troškovi u Republici Srpskoj daleko su niži od troškova u cijeloj Hrvatskoj, ne samo u Rijeci, a visina troškova direktno utiče na naš proizvod“, objasnio je Miljanić i dodao da je bitno to da će preduzeće raditi i proizvoditi ovdje isključivo za vanjsko tržište.

On je naglasio da je preduzeće registrovano u Banjaluci i da su svi zaposleni državljani Srpske, s tim što će se vlasnička struktura vrlo brzo raspodijeliti na nekoliko stranih kompanija, od kojih je jedna iz Londona.

Tim „Luka sol“ planira iskoristiti poznavanje slobodnog softvera i ponuditi malim i srednjim preduzećima lakšu legalizaciju softvera koji trenutno koriste.

„Naša ideja je da ponudimo legalan softver, koji je besplatan, a obavlja sve postojeće zadatke. Obučićemo ih za rad u tom novom okruženju i razvoj takvih inovacionih sistema. Na ovaj način bi krajnji korisnik platio otprilike četiri petine cijene za legalizaciju postojećeg softvera“, rekao je jedan od članova tima – Aleksandar Pekanović.

On je naveo da stopa piraterije u oblasti softvera u BiH iznosi 66 odsto, da je legalizacija neophodna i da se kazne kreću i do 200.000 KM, te da je legalizacija postojećeg softvera veoma skupa, jer cijena osnovnog paketa iznosi do hiljadu maraka.

Inovacioni centar Banjaluka je moderno opremljeni kombinovani centar za podršku i razvoj preduzetništva u Republici Srpskoj čvrsto opredijeljen da podrži razvoj kompanija koje su sposobne da širokom tržištu ponude napredna komercijalna rješenja u vidu proizvoda, usluga, zapošljavanja i unapređenja poslovnih procesa zasnovanih na znanju i primjeni inovativnih i naprednih tehnologija. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!