Capital.ba

I ove godine milioni za plaćanje penala

24.01.2011. / 8:00

SARAJEVO/ BANJALUKA,  Građani BiH, po svemu sudeći, i ove godine platiće blizu četiri miliona maraka kazni zato što vlasti nisu preuzele odobrene kredite od komercijalnih banaka i međunarodnih finansijskih institucija.
Prema podacima Ministarstva finansija i trezora BiH, u 2009. godini ukupno je plaćeno 3,6 miliona KM kazni na nepovučene kredite, a pretpostavlja se da je u 2010. godini ta cifra malo veća.
Prema nezvaničnim podacima, vlastima u BiH na raspolaganju je neangažovanih oko 1,7 milijardi KM, a pretpostavlja se da je u posljednjih deset godina zbog nepovlačenja tih sredstava plaćeno preko 25 miliona KM kazni.
“Taj novac je dragocjen i hitno ga treba angažovati kako bi se stavio u opticaj i usmjerio u javne radove”, kazao je Anto Domazet, direktor Ekonomskog instituta iz Sarajeva.
Domazet naglašava da investicije u javni sektor treba da pokrenu privatni sektor, koji je i najvitalniji dio ekonomije naše zemlje, te da je to recept koji su primijenile neke mnogo razvijenije zemlje.
Stručnjaci ističu da je osnovni razlog za nepovlačenje sredstava nesposobnost vlasti, jer ne mogu da se dogovore ni o nekim manje bitnim pitanjima, pa je tako kredit EBRD-a od 180 miliona evra godinama neiskorišten, jer trasa koridora 5c još nije utvrđena.
Zbog ovog kredita, odnosno njegovog nepovlačenja, građani BiH prošle godine platili su 1,6 miliona KM kazni, a s obzirom na to da je rok za investiranje tog novca decembar 2012. godine, lako je moguće da zbog nemara vlasti ostanemo bez tog kredita.
Jedan od razloga nepovlačenja velikog broja kredita je nepostojanje potrebne dokumentacije za početak radova, kao što su idejni projekti, urbanističko-tehnički uslovi itd.
“Svim vladama treba da je prioritet angažovanje ovih sredstava, jer samo javnim investicijama možemo unaprijediti ekonomiju naše zemlje”, kaže Domazet.
Pored penala za neiskorištavanje kredita za koridor 5c, kazne su plaćene i za nepovlačenje odobrenog kredita u projektu “Željeznice 2”, i to 2.347.000 KM, a u dva projekta “Električna energija 2 i 3” plaćeni su penali u iznosu od oko pet miliona KM.
Projekti “Pomoć u privatizaciji”, “Zračni saobraćaj”, “Upravljanje čvrstim otpadom”, “Prilagođavanja poslovnog ambijenta” i “Kredit namijenjen zapošljavanju” samo su neki na koje su plaćene kazne.
Dušanka Majkić, predsjedavajuća Zajedničke komisije za finansije i budžet u prošlom sazivu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da je više puta kao delegat u Domu naroda BiH tražila odgovor na pitanje koliko tih sredstava stoji na raspolaganju, koliko ih je iskorišteno i šta se planira s njima, ali da nikada nije dobila odgovor na to pitanje.
“Vlast u zemlji je u tehničkom mandatu i ne mogu se očekivati neke veće promjene. Prioritet budućih vlasti treba da bude sređivanje stvari vezanih za kredite koji su odobreni, a neutrošeni i sve to treba ozbiljno izanalizirati”, kazala je Majkićeva.  Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!