Capital.ba

I dalje povoljne carine za hrvatski duvan?

19.07.2013. / 6:40

cigareteBEOGRAD, EU će Hrvatskoj dozvoliti da zadrži povoljniji trgovinski režim u izvozu cigareta u Srbiju, dok u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine Srbije o tome nisu još obavješteni.

Hrvatska bi ulaskom u EU trebalo da ostane bez preferencijalnog statusa koji je uživala u izvozu duvana u CEFTA regionu, koji je podrazumijevao znantno niže carine nego u EU. Carine na hrvatski duvan u CEFTI iznosile su od 10 do 15 odsto, a ulaskom u EU biće učetvorostručene i iznosiće 57,6 odsto.

U Evropskoj komisiji, Tanjugu je objašnjeno da je Hrvatska, ulaskom u EU i napuštanjem CEFTE, dovedena u nepovoljan položaj u trgovinskom režimu sa državama regiona, i da će EU zbog toga dozvoliti Hrvatskoj da u nekim oblastima zadrži stari trgovinski režim.

U Evropskoj komisiji kažu da ni Srbija niti bilo koja zemlja regiona time neće biti na gubitku jer, i trebalo bi omogućiti uvoz dosadašnjih kvota cigareta iz Hrvatske, po starim cariskim stopama.

Uobičajeno je da se na ovaj način pomogne novim članicama EU kako ne bi pretrpjele velike ekonomske turbulencije prilikom ulaska u EU. I Srbija će, kažu, kada uđe u EU, imati tu vrstu podrške.

Ministarstvo trgovine Srbije nije dobilo nikakvu zvaničnu informaciju niti zahtjev Evropske komisije da se Hrvatskoj i nakon ulaska u Evropsku uniju omogući da pod povoljnijim uslovima izvozi cigarete na srpsko tržište, izjavila je juče za Tanjug pomoćnica ministra Bojana Todorovih.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare, evropski komesar za proširenje Štefan File i premije Ivica Dačić dotakli su se izvoza cigareta i CEFTE, ali je javnost ostala bez jasnog odgovora da li je File u Beogradu “urgirao” da se hrvatske cigarete i dalje prodaju pod povoljnijim uslovima.

File je rekao da je neophodno prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – jer je Hrvatska ušla u EU i napustila je CEFTU, ali i da se održi “tradicionalni uvoz hrvatske robe u Srbiju”.

Odgovarajući na pitanje novinara o uvozu hrvatskih cigareta, Dačić je rekao da mu je drago što je došlo do te teme – do trgovinskih pitanja, a ne da se razgovara samo o Kosovu.

“Naš interes je da se izborimo za što veće kvote za izvoz šećera, ali to nije ista korpa problema”, rekao Dačić i dodao da se zbog različitih pogleda “ovo i zovu pregovori.

Kako je ranije prenio “Blic”, citirajući neimenovani izvor, File od zvaničnog Beograda traži da odobri kvotu za uvoz cigareta iz EU u količini od “1.625 tona godišnje, po carinskim stopama koje su više nego tri puta niže od regularne carine pri uvozu iz EU”. Ta količina čini prosječnu prodaju hrvatskih cigereta u Srbiji u posljednje tri godine.

“To će se ozvaničiti kroz potpisivanje protokola koji bi postao sastavni dio Prelaznog trgovinskog sporazuma između EU i Srbije”, naveo je taj izvor.

List navodi da srpski pregovarači, pod pritiskom domaće duvanske industrije, nisu pristali da se odobri posebna kvota za uvoz cigareta u Srbiju, kao i da predstavnici multinacionalnih kompanija koje imaju fabrike cigareta u Srbiji prijete da će u slučaju da se odobri navedena kvota za povlašćeni uvoz, prebaciti dio lokalne proizvodnje iz Srbije u svoje fabrike u EU.

U kompaniji Filip Moris naveli su da je kreiranje spoljnotrgovinske politike i sveukupnog ekonomskog ambijenta za investitore u rukama državnih organa Srbije.

“Obaveza države je da u cjelosti sagleda sve moguće efekte na domaću ekonomiju i da snosi odgovornost za eventualne negativne posljedice svojih odluka, uključujući i ovu koja je vezana za dodjelu preferenicijalne kvote na uvoz cigareta iz Evropske unije”, rekla je za Tanjug zemjenica generalnog direktora te kompanije u Srbiji, Jelena Pavlović.

Sekretar Udruženja poljoprivrede Privredne komore Vojvodine, Ðorđe Bugarin, ranije je rekao da je Hrvatska imala privilegovan status u CEFTI, naročito u izvozu duvana.

Razmjena Srbije i Hrvatske “išla je na štetu Srbije”, koja je “bila hendikepirana na neki način”, rekao je Bugarin.

On je napomenuo da su carine na hrvatski duvan u CEFTI iznosile od 10 do 15 odsto, dok je naša carina na duvan u CEFTI bila 38 odsto.

Tako su Hrvati za osam godina u Srbiju izvezli više od 10.000 tona duvana, a mi u tu zemlju – svega 100 tona, kazao je Bugarin podsjetivši da bi sada za Hrvatsku carine na duvan trebalo da budu učetvorostručene i da iznose 57,6 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!