Capital.ba

Humanisti platili 237.000 maraka PDV-a

25.01.2012. / 8:20

BANJALUKA, U Srpskoj je tokom prošle godine bilo aktivno 89 kratkih humanitarnih brojeva “m:tela”, putem kojih je prikupljeno 1.398.000 maraka pomoći, a na ovaj iznos plaćeno je čak 237.660 maraka PDV-a.

Rekla je ovo “Glasu Srpske” portparol “m:tela” Aida Halilović i dodala da je na ovaj način godinu ranije prikupljeno 668.324 KM pomoći, dok je na porez “otišlo” 113.615 KM. U 2010. bila su aktivna 74 kratka humanitarna broja.
– Od svakog poziva cijela marka ide u humanitarne svrhe, dok dodatnih 0,17 KM predstavlja PDV. Telekomunikacione usluge nisu oslobođene obaveze plaćanja PDV-a, a sav prihod prikupljen na ovaj način ide na račun državnog trezora – istakla je Halilovićeva.
Prema njenim riječima, tokom januara ove godine aktivirano je sedam kratkih brojeva.
– Svakog mjeseca aktivni su kratki brojevi za koje važi isto pravilo. Jednim pozivom građani poklanjaju jednu marku za različite humanitarne akcije – dodala je Halilovićeva.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH danas bi trebalo da razmotri prijedlog poslanika SDS-a Aleksandre Pandurević da se od plaćanja PDV-a izuzmu humanitarni telefonski pozivi kojima se doniraju sredstva za liječenje teško oboljelih u inostranstvu.
Obrazlažući Prijedlog zakona o dopunama Zakona o PDV-u, Pandurevićeva je navela da bi BiH, odricanjem prihoda od PDV-a na humanitarne pozive, na indirektan način pomogla životno ugroženima za koje je jedini spas liječenje van zemlje.
UO Uprave za indirektno oporezivanje BiH smatra da nema potrebe za izmjenom Zakona o PDV-u na predloženi način, navodeći da ne postoji zakonska obaveza obračuna i plaćanja PDV-a na iznos donatorskih novčanih sredstava prikupljenih putem poziva na humanitarni broj.
U mišljenju UO UIO dostavljenom Parlamentu BiH precizira se da iznos koji operater zadržava za sebe kao naknadu za učinjene usluge predstavlja osnovicu na koju se obračunava i naplaćuje PDV.
Direkcija za evropske integracije dostavila je mišljenje o predloženom zakonu, navodeći da bi sve dobrotvorne donacije trebalo da budu oslobođene plaćanja PDV-a, a ne samo prikupljanje sredstava za liječenje teško oboljelih.
Udruženja
Predsjednik Udruženja distrofičara Banjaluka Radovan Ristić naglasio je da bi pod hitno trebalo ukinuti plaćanje poreza na humanitarne brojeve jer je svaka prikupljena marka važna.
Sa njim se slaže i portparol Humanitarne organizacije “Partner” Vanja Čolić, koja je kazala da kada ne bi bilo tog poreza, sigurno bi u ruke oboljelih i siromašnih otišlo mnogo više sredstava nego do sada. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!