Capital.ba

Hrvatskoj treba 2.000 IT stručnjaka

12.08.2015. / 6:30

racunariZAGREB, Iako Hrvatska godišnje zaposli oko 2.000 stručnjaka u oblasti informacionih tehnologija, taj sektor i dalje vapi za radnom snagom.

Istovremeno, programeri radije odlaze u razvijeniji dio Evropske unije kojoj nedostaje oko 800 hiljada IT stručnjaka.
Udruženje hrvatskih izvoznika softvera upozorava već dugo na problem nedostatka kadra. Lani je u njihovoj industriji broj zaposlenih porastao za 2.000, sa fakulteta koji obrazuje takav kadar ih je izašlo oko 1.000, a od toga njih petina ode iz zemlje, uglavnom u Njemačku i Irsku.

Predsjednik Udruženja Tomislav Pokrajčić kaže da je lani rast broja zaposlenih u softverskoj industriji bio na godišnjem nivou 16,5 odsto, a isti očekuju u 2015, odnosno otvaranje najmanje 2.000 novih radnih mjesta. Ipak, godišnje firme mogu da računaju na tek 1.000 diplomaca.

“Osim problema sa brojem potencijalnih zaposlenh na tržištu, firme se bore i sa zadržavanjem najkvalitetnijih radnika. Visoka opterećenja na plate smanjuju konkurentnost i najčešće im ne mogu ponuditi uslove kakve softverski stručnjaci mogu imati preko”.

Uzimajući u obzir otvorenost granica za migraciju radne snage, kao i činjenicu da se na nivou EU procjenjuje manjak od oko 800.000 IT stručnjaka, domaćim firmama će biti sve teže da grade i zadržavaju konkurentnost, kaže Pokrajčić.

Zato se i nada da će država preduzeti neke mjere, to više što je softverska industrija u Industrijskoj strategiji Hrvatske prepoznata kao jedan od pokretača privrede.

Ivo Lukač iz firme Netgen smatra da bi idealno rješenje za smanjenje odliva bio razvoj domaćih firmi koje djeluju na globalnom tržištu. Što se tiče obrazovanog sistema, smatra da je kvalitet malo pao zbog loše uvedene “bolonje”.

“Škole i fakulteti se ne prilagođavaju situaciji, ne osvježavaju svoj kurikulum dovoljno brzo. Na nekim fakultetima se ne sme zapošljavati nastavni kadar pa se treba zapitati može li se uopšte povećati kapacitet tih ustanova, preko potreban tržištu”, kaže Lukač. Poslovni dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!