Capital.ba

Hrvatska: Pojeftinjuje i bankrot

07.05.2013. / 7:50

hrvatskaZAGREB, Ulaskom u Evropsku uniju i ukidanjem carina od 1. jula za Hrvate će život znatno da pojeftini, jer će hrana iz Evrope biti povoljnija i za dvadeset odsto.

Dobro će proći i oni koji masovno kupuju preko interneta, jer će sada pošiljke iz zemalja EU dobijati bez ikakvih dodatnih formalnosti.

Niže cijene očekuju i korisnici mobilnih telefona jer će telefoniranje ka inostranstvu pojeftiniti za osam puta. Jeftiniji će biti i uvoz automobila, ali se država obezbjedila da povećanim trošarinama ipak spriječi invaziju kupovine četvorotočkaša preko granice.
I dok su za građane to dobre vijesti, ipak neće svi u konačnom bilansu biti zadovoljni ulaskom u Evropsku uniju. Računa se da će 2000 špeditera ostati bez posla, jer više neće biti potrebe za poslovima carinjenja robe na slovenačko-hrvatskoj granici. Rješenja za one koji sada rade na špediciji jednostavno nema, jer država nije u mogućnosti da ih premjesti na nova radna mjesta, pa će završiti na birou rada. Evropsku konkurenciju teško će moći da prate i proizvođači hrane, od kojih će mnogi morati da stave ključ u bravu.
Ovih dana mljekari traže povećanje cijena, ali već 1. jula inostrana konkurencija mogla bi da im drastično poremeti planove, jer će evropsko mlijeko biti mnogo jeftinije. I dok će evropska hrana u Hrvatskoj biti jeftinija, hrvatska hrana u komšiluku će da poskupi, upravo zbog uvođenja carina.
Zbog svega toga Hrvati previše ne vjeruju da će im ulazak u Uniju donijeti blagostanje. Nedavno je jedno veliko istraživanje pokazalo da je Zagreb jedan od najskupljih evropskih gradova, ali je malo vjerovatno da će se to promijeniti poslije 1. jula. Tako mnogi strahuju da će cijene komunalija biti još više, a nikako manje.
Kada je riječ o korišćenju evropskih fondova niko zapravo ne može da procjeni koliko će u završnici Hrvatska imati koristi. Put do evropskog novca je komplikovan i zato postoji strah da će “članarina” biti viša od koristi koje će Hrvatska imati.
Jadranske nade
Vlasnici nekretnina na Jadranu takođe se nadaju da će cijene njihovih kvadrata porasti, ali stručnjaci kažu da za to nema previše osnova. Cijene nekretnina su ionako visoke, a kriza je smanjila interes Evropljana za kupovinu vikendica. Sa druge strane, ulaskom u EU Hrvatska je morala da uvede vize za Ruse i Ukrajince i zbog dugačkih redova mnogi odustaju od ljetovanja na Jadranu. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!