Capital.ba

Hrvatska ne treba da ostane u Cefta

16.06.2013. / 10:52

zdravko marinkovicSARAJEVO,  Proizvođači duvana i cigareta, kao i Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH, smatraju da ni po koju cijenu ne treba dozvoliti da Hrvatska nakon 1. jula ostane u CEFTA, jer to sve aktere u duvanskoj industriji BiH stavlja u neravnopravan položaj.

“Kada je riječ o ulasku Hrvatske u EU – ovoj grani privrede bi odgovaralo da se to desilo i ranije, pod uslovom da Hrvatske izađe iz Cefte, jer bi se u tom slučaju BiH štitila od uvoza iz Hrvatske sa 15 odsto carine”, rekao je  direktor Sektora privrede STK Zdravko Marinković.

Uvođenjem carina na uvoz cigareta iz Hrvatske bio bi povećan prihod u budžetima entiteta i BiH, bilo bi i više prostora za Fabriku duvana Sarajevo /FDS/, a uskoro i za Fabriku duvana Banjaluka /FDB/, jer bi trebalo da hrvatske cigarete poskupe, a samim tim da se domaće lakše prodaju u BiH.

Marinković pojašnjava da bi time bio smanjen tržišni udio hrvatskih cigareta i napominje da će tržište BiH probati da zauzmu druge zemlje, posebno članice Cefte, ali i da će fabrike iz BiH imati više prostora za prodaju svojih proizvoda.

“Države u okruženju, poput Srbije, BJR Makedonije i Hrvatske, vodile su računa o svojoj duvanskoj industriji, tako da je ona opstala i u vremenu tranzicije i u vremenu nove ere privatizacije, a one koje nisu vodile računa, poput BiH i Crne Gore, polako gube svoju duvansku industriju”, ističe Marinković.

On smatra da se prvi problem duvanske industrije BiH ogleda u tome što se nije vodilo računa da se ova grana privrede na kvalitetan način “provuče” kroz zakon o akcizama, nego su sve cigarete, bez obzira na kvalitet, oporezovane istom stopom, što polako dovodi do ujednačavanja cijena cigareta na tržištu u BiH.

“Ako postoji pritisak velikih proizvođača, kao što je `Filip Moris` iz Srbije, koji želi da zaposjedne tržište BiH po svaku cijenu, onda on neće dizati cijenu svojih proizvoda, a tržišni uslovi proizvođače iz BiH dovode u poziciju da stalno plaćaju skupe impute. Kad na tako skupe impute primijene i akcizu koju moraju platiti, vrednosno se približava cijena domaćih cigareta srednje kategorije i skupih uvoznih”, naglasio je Marinković.

Kao primjer, Marinković navodi “Marlboro”, koji spada u cigarete visokog kvaliteta, a koji je malo skuplji od cigareta lošijeg kvaliteta proizvedenih u BiH, za koji se potrošači opredjeljuju zbog male razlike u cijeni.

“S tim zakulisnim tihim mehanizmom tržišta guši se domaći prizvod. BiH ima samo `Auru` kao visokokvalitetnu cigaretu, koja ne može da se odupre `Marlboru”, naveo je Marinković.

Prema njegovim riječima, dok se ne uvede diferencirana stopa akciza, koja bi se pravila na osnovu kvaliteta cigareta, neće se moći zaštititi domaća proizvodnja, što je jedan od razloga zašto je Tvornica duvana Rovinj napravila dobar rezultat.

“Kada je taj lanac proizvodnje u pitanju – onda imamo duvan, kao specifičnu biljku koja je uređena nekim zakonom, ali podzakonski akti, koji su trebali da prate uređenje ove oblasti, još nisu doneseni, zbog raznih uticaja”, upozorava Marinković.

On navodi da su subvencije koje bi Republika Srpska i Federacija BiH trebalo da daju male ili nedovoljne, te da ne mogu da pomognu proizvođačima duvana da proizvedu duvan koji je konkurentan na domaćem tržištu.

Marinkovića smatra da je apsurdno da proizvođači u BiH proizvode duvan koji je izuzetno skup, pa ni FDS ne može da ga kupi, jer na svjetskoj pijaci to može da uradi po skoro 50 odsto nižim cijenama, tako da je ova grana primarne proizvodnje praktično ostavljena sama za sebe.

“U STK BiH imamo informaciju da FDS kod sebe na zalihama ima ogromne količine domaćeg duvana koje je otkupila, tako da nema potrebu da ulazi ponovo u otkup, a ne može ni da ga plasira”, rekao je Marinković Srni.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!