Capital.ba

Hrana se jedino isplati

09.05.2012. / 8:00

BEOGRAD, Ko bi da zaradi sopstvenim biznisom u Srbiji, trebalo bi da se bavi informacionim tehnologijama.

To bi bila preporuka struke, ali praksa pokazuje da ovo nije djelatnost u kojoj je mnogo početnika. I u prva tri mjeseca ove godine, prema podacima Agencije za privredne registre, najviše novopečenih preduzetnika riješilo je da se oproba u ugostiteljstvu.
Najbrojniji među preduzetnicima početnicima su vlasnici restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, a prate ih oni koji su se opredjelili za pripremu i posluživanje pića. S druge strane, to su djelatnosti koje su najzastupljenije i među brisanim radnjama.
– Prema trenutnim tržišnim uslovima i iskustvima preduzetnika, među prvih pet najisplativijih oblasti su informacione tehnologije – kaže Aleksandar Gračanac, koordinator za mala i srednja preduzeća i preduzetnike Privredne komore Srbije. – Profitabilna je proizvodnja zdrave hrane, i to voća, povrća, orašastih plodova, dijetetskog peciva, pa samim tim i trgovina proizvodima zdrave hrane. Iskustvo pokazuje da se isplati i baviti se prerađivačkom djelatnošću, i to od tekstila, preko papira pa do drvenih proizvoda, kao i proizvodnjom stočne hrane. Dobri su izgledi reciklaže u svim industrijama.
Od profitabilnosti posla novog preduzetnika, osim tržišta, dijele i brojna “zahvatanja” države i lokalnih samouprava. Šta sve spada u obavezne naknade, takse i troškove, vlasnik sazna tek tokom poslovanja.
– Teško je prognozirati koji poslovi zahtjevaju najmanje troškova sve dok se ne regulišu sva opterećenja u vidu taksi, poreza, lokalnih troškovnika, znači sva parafiskalna opterećenja – dodaje Gračanac. – Sigurno je da djelatnosti u oblasti proizvodnje hrane i pića i informacione tehnologije opstaju najduže. Suština je u donošenju jasne strategije u primjeni Akta o malom biznisu i njegovih deset principa. Za sektor malih i srednjih preduzeća važno je da se donošenje svih ekonomskih zakona uskladi sa ovih deset principa.
Zastupljenost
Podaci Privredne komore Srbije pokazuju da su među mikropreduzećima najzastupljenije djelatnosti – građevinarstvo, usluge ishrane, poslovanje sa nekretninama i ostale uslužne djelatnosti. Među malim preduzećima najbrojnija posluju u poljoprivredi, trgovini, administrativnim uslugama. Kod srednjih preduzeća dominira prerađivačka djelatnost, pa saobraćajne usluge, trgovina na veliko.

Principi biznisa
1. Stvoriti okruženje u kom mali mogu da prosperiraju
2. Obezbjediti da časni preduzetnici koji su bankrotirali dobiju drugu šansu
3. Pri donošenju zakona misliti prvo o malima
4. Državna administracija da bude na usluzi MSPP sektoru
5. Olakšati učešće u javnim nabavkama i pristup državnoj pomoći
6. Olakšati pristup finansijskim institucijama i regulisati plaćanje u roku ne dužem od 30 dana
7. Pomoći im da iskoriste jedinstveno tržište EU
8. Promovisanje svih vještina i inovacija
9. Omogućiti da ekološke izazove pretvore u prilike
10. Podržati ih u širenju biznisa na druga tržišta
Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!