Capital.ba

Hotelijeri u Srpskoj umjesto vaučera traže konkretnu pomoć

21.07.2020. / 16:02

BANJALUKA – Hotelijeri u Republici Srspkoj nemaju puno povjerenja u projekat „Doživi Srpsku“, kojim Vlada putem turističkih vaučera pokušava da zainteresuje turiste, te traže od Ministarstva trgovine i turizma RS konkretnije mjere pomoći.

To pokazuje i činjenica da se samo trećina hotela u Banjaluci prijavilo za korišćenje turističkih vaučera radi smještaja.

Hotelijeri traže veću pomoć od Vlade Republike Srpske, a posebno ističu da im trebaju veće subvencije, kao i pomoć u vidu uplate minimalnih plata i doprinosa za naredni period.

„Hotelska djelatnost je ugrožena. Popunjenost u proteklom periodu je bila svega sedam odsto na nivou Republike Srpske. Uputićemo Vladi RS određen prijedloge da u ovakvim uslovima hoteli očuvaju zaposlenost radnika te njihovih trenutnih ponuda. Tražićemo da se uplaćuju minimalne plate radnicima u hotelijerstvu kao što je to bio slučaj u aprilu i maju“, rekao je predsjednik područne Privredne komore u Banjaluci Goran Račić nakon sastanka sa hotelijerima, predstavnicima Ministarstva trgovine i turizma RS i ostalim ugostiteljskim djelatnostima u prostorijama Komore.

Račić upozorava da je trenutno ugroženo 14 hiljada radnika, te da se mora na neki način pomoći da se ova djelatnost održi.

Hotelijeri traže i reprogram obaveza koje hoteli imaju prema državi, kao i pregovore sa Elektroprivredom RS, te drugim insittucijama radi smanjenja cijena struje, troškova za vodu, komunalije…

Direktor hotela „Palas“ Miroslava Pijetlović rekla je da je ovo veoma teška godina za njih, te ukoliko se ovakva situacija nastavi biće primorani da do kraja godine stave ključ u bravu.

„Mi smo proteklog mjeseca imali samo deset odsto popunjenosti hotela. Dva mjeseca prije toga nismo imali ni jedan odsto, što otežava održavanje rentabilnosti hotela. Tražimo pomoć Vlade RS i nadamo se da će neko to prepoznati. Ako se ovo nastavi ovako i u narednom periodu i ako nam niko ne pomogne, nećemo izdržati“, kazala je Pijetlović.

Jedan od najpoznatiji i najvećih hotela u Banjaluci, koji trenutno nema ni deset odsto popunjenosti, ako ne dobije bilo kakav vid pomoći, biće primoran da otpusti dio radnika ili da zatvori svoja vrata.

„Trenutno zapošljavamo oko 60 radnika. U prethodnom periodu otpustili smo oko 10 odsto zaposlenih. Naše zarade su zavisile od pomoći države. Mi smo plate dobili u aprilu kada je Vlada dijelila svima minimalne plate i doprinose, sada čekamo uplate za mjesec maj, s obzirom da nismo ni u maju radili. Ako se ne pruži podrška koju tražimo, bićemo primorani da otpuštamo radnike“, naveli su iz hotela „Bosna“.

Odaje se utisak da ugostitelji i privrednici u Republici Srpskoj nemaju povjerenje u projekte kojim Vlada Republike Srpske želi pomoći turizmu, te hoće mjere koje će pokazati rezultate.

CAPITAL: Dragana Eremija

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Hotelijeri u Srpskoj umjesto vaučera traže konkretnu pomoć

    1. Jedan

      Prema podacima Zavoda za statistiku RS ukupno zaposlenih U Republici Srpskih u djelatnosti hotelijerstva i pružanja usluga služenja hrane i pića je 3307. Otkuda 14 hiljada ugroženih?

    2. Leo

      Brane Jankovic, banjalucki hotelijer i neimar nije u stanju isplatiti dvije plate bez pomoci drzave, a odmah i napominje otpustanja radnika u iducem periodu. Pa onda se covjek zapita da li su balkanski “biznismeni” sposobni ista postici bez koristenja povlastenog polozaja i sumnjivih poslovnih radnji u dosluhu sa vlastima. Kljuc u bravu odmah.

    3. Mica

      Sreca pa nase ljude na “privremenom” radu u inostranstvu niko ne xebe ni 5 para, stavljaju ih u satore na granici i optuzuju da donose koronu. 2 sedmice sam godianje provodio u hotelu B u banjoj luci ali ne vise, nikada vise..tako skup hotel tako oronuo hotel tako uzasna hrana a radnicima plate ne mogu isplatiti kao da 3 godine pandemija hara i tare taj napaceni narod..daleko vam “lijepa” kuca..zao mi posluge, zbog njih sam se osjecao prijatnije a hrana i mobilijar 0..
      Merriott hvala vam sto ste dosli u banju luku, radujem se dolasku, posto ste novi necu vas stediti u ocjeni, onaj u sarajevu nije los osim slanog dorucka koji je skroman i nekvalitetan dok slatkisa koje ne jedem ima neograniceno..