Capital.ba

Hiljade maraka zarade kršeći zakon

20.09.2010. / 8:20

SARAJEVO,  Dva mjeseca od zabrane formiranja cijene robe u apoenima koji ne postoje, trgovci u FBiH i dalje pribjegavaju zaokruživanju cijena, na čemu veliki trgovački lanci dnevno zarađuju i po 2.000 KM.
U Ministarstvu trgovine FBiH istakli su da je od 22. jula na snazi novi zakon u unutrašnjoj trgovini koji trgovcima nalaže da cijene robe iskazuju u domaćoj valuti u apoenima novčanica i kovanica koji su u opticaju.
“Najniža” kovanica u BiH je pet konvertibilnih feninga. Međutim, u radnjama u FBiH cijene velikog broja artikala izražene su u nepostojećim apoenima, pa tako, primjera radi, kukuruzno brašno košta 0,96 KM, građani čokoladu plaćaju 1,29 KM, sir 6,82 KM, a kukicu za kupatilo 10,74 KM.
“Imali smo veliku borbu da bude donesen takav propis, koji će onemogućiti trgovcima da zaokružuju cijene, ali je očito problem njegova implementacija. Veliki trgovački lanci dnevno na zaokruživanju, na zavlačenju ruku u džep građana, zarade 2.000 KM. Ne poštuju potrošača”, istakao je Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača Kantona Sarajevo.
Dodao je da su trgovci iskazivanje cijena u nepostojećim feninzima pravdali slobodnim formiranjem cijena, ali da sada nemaju opravdanje. Napomenuo je da je postojao sistem po kojem se cijena koja uključuje dva feninga zaokruživala na nula, a sedam je išlo na pet feninga, ali da se mnogi ni toga nisu pridržavali.
Šef marketinga sarajevskog trgovačkog lanca “Drvopromet” Almin Hamzić tvrdi da su i prije donošenja novog zakona o trgovini poduzeli mjere na promjeni cijena, te da one idu u korist kupca. Ipak, u prodavnicama ovog lanca na nekim artiklima i dalje stoje cijene poput 6,82 KM.
“Nisu sve cijene korigovane. Ima hiljade artikala i treba vremena da sve bude korigovano. Mi smo i tražili donošenje ove odredbe zakona zbog kupaca, ali i zbog nas, jer smo sebi pravili trošak zaokružujući cijene na niže”, dodao je Hamzić.
Pojedini trgovci smatraju da će manje prodavnice iskoristiti zakon da bi povisile cijene za nekoliko feninga.
U Ministarstvu trgovine FBiH kazali su da su inspekcije počele kontrolu trgovaca, te da je za zaokruživanje cijena predviđena kazna od 3.000 do 15.000 KM za firmu, od 400 do 2.000 KM za odgovornu osobu u preduzeću, a od 500 do 1.500 KM za fizičko lice.
Međutim, kako je istakao glavni tržišni inspektor Tuzlanskog kantona Nedžad Bešlić, inspekcije će u početku samo upozoravati trgovce na zakonsku obavezu formiranja cijena u postojećim apoenima.
“Takva je praksa, jer je u pitanju novina za koju mnogi ne znaju. Mi u Tuzlanskom kantonu ćemo za desetak dana početi kontrolu”, dodao je Bešlić.
Naftaši snižavaju cijene
Distributeri nafte u FBiH počeli su usklađivati cijene sa novim zakonom o trgovini i većina ih je odlučila ići ka nižem iznosu, tvrdi sekretar Udruženja distributera naftnih derivata u FBiH Amela Kečo.
Ističe da će tako, primjera radi, kod nekih distributera dizel koštati 1,95, umjesto 1,97 KM, a benzin dvije umjesto 2,02 KM. Kaže i da će ovaj novi zakon, koji podrazumijeva formiranje cijena u apoenima koji postoje, a to je najmanje pet feninga, stvoriti probleme distributerima, jer se na svjetskom tržištu dešavaju korekcije cijena od po nekoliko feninga.
“Ta odredba zakona je vrlo nesretna, jer je jedan fening veliki u naftnom sektoru. Međutim, opredjeljenje distributera bilo je da primijene zakon. Tek je počela implementacija. Vidjećemo kako će to funkcionisati”, dodala je Amela Kečo. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!