Capital.ba

„H.I.G.A.T“ zaradio milione na „Toplani“, pa na sudu traži još 3,5 miliona KM

08.09.2021. / 13:46

BANJALUKA – Preduzeće „H.I.G.A.T“, koje je godinama snabdijevalo banjalučku „Toplanu“ mazutom, a građani se redovno smrzavali, tužilo je „Toplanu“ i Grad Banjaluku, od kojih pokušava da naplati 3,5 miliona KM za naknadu štete, saznaje CAPITAL.

toplana

Foto: Srpska info

H.I.G.A.T je tužbu podnio krajem prošle godine zbog, kako je naveo, neizvršenja ugovora na osnovu okvirnog sporazuma, a vezano za isporuku mazuta.

Firma H.I.G.A.T sa sjedištem u austrijskom Gracu godinama je snabdijevala mazutom banjalučku „Toplanu“, a Gradu Banjaluka je tokom tih godina nekoliko puta prijetio prekid grijanja.

Pravni zastupnik „Toplane“ Mirko Dabić za CAPITAL je rekao da su oni uložili prigovor u kojem su naveli da je „navodni dug zastario kao i da sud u Banjaluci nije nadležan za ovaj spor, već arbitražni sud u Cirihu“.

„Ta firma traži naknadu štete za izgubljenu dobit jer je navodno imala obezbijeđen mazut, a nije ga isporučila „Toplani“. „Toplana“ je imala okvirni sporazum sa H.I.G.A.T-om, a za svaku grijnu sezonu se zaključivao poseban ugovor. Sporan je treći ugovor gdje je naručeno 55.000 tona mazuta. Međutim, nije došlo do isporuke oko 16.000 tona, „Toplana“ taj mazut nije i oni sada traže izgubljenu dobit za tih 16.000 tona koje su navodno bili obezbijedili“, kazao je Dabić i dodao da je on naveo niz prigovora na ovaj tužbeni zahtjev, među kojima su i zastara i nenadležnost privrednog suda u Banjaluci.

Komentar zastupnika H.I.G.A.T.-a nismo uspjeli dobiti.

CAPITAL je još prije nekoliko godina pisao o spornoj isporuci mazuta u tekstu H.I.G.A.T. na monopolskoj saradnji sa banjalučkom „Toplanom“ zaradio 15 miliona KM.

Zbog problema u snabdijevanju mazutom tadašnji gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović tražio je u decembru 2015. godine od rukovodstva „Toplane“ da mu hitno dostavi informacije u vezi sa poslovnim odnosom sa H.I.G.A.T.-om.

Gavranović je tražio podatke u vezi sa sprovođenjem tenderske procedure, informacije o ugovoru broj 3 kojim je, između ostalog, bila predviđena i isporuka 55.000 tona mazuta za jednu grijnu sezonu, odnosno duplo više nego što je bilo potrebno.

„Zbog čega se „Toplana“ obavezala na fiksnu isporuku od 55.000 tona, a nije mogla potrošiti više od 25.000 tona, s obzirom na to da je u prethodne dvije sezone potrošila ukupno 45.000 tona? Kako je došlo do promjene uslova plaćanja i da li u procesu zaključenja trećeg ugovora ima elemenata krivičnog djela“, samo su neka od pitanja na koja je tada odgovor tražio Gavranović.

Grijanje u najvećem gradu Srpske od 1. februara 2018. godine preuzelo je preduzeće „Eko-toplane” čiji je većinski vlasnik sa 51 odsto firma IEE Banjaluka, dok je preostalih 49 odsto u vlasništvu grada Banjaluka.

CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!