Capital.ba

Građani Srpske konačno otplatili luksuznu zgradu Vlade!

14.05.2019. / 14:34

BANJALUKA – Čestitamo građanima Republike Srpske, zadnja rata za luksuznu zgradu Vlade Republike Srpske u Banjaluci je otplaćena, nakon 12 godina od izgradnje. Dva objekta koja čine Administrativni centar Vlade plaćena su ukupno 219,5 miliona KM.

vlada rs

Otplata poslovne zgrade i stambeno-poslovne zgrade Vlade RS finansirani su iz budžetskih sredstava za javne investicije svake godine počevši od 2007. godine.

“Plaćanje posljednje rate otplate za Poslovnu zgradu završeno je zaključno sa aprilom 2019. godine, a za stambeno-poslovnu zgradu otplaćeno je zaključno sa januarom 2019. godine”, potvrdili su za portal CAPITAL u Ministarstvu finansija RS.

Dodali su da je poslovna zgrada i objekat Administrativnog centra Vlade ukupno plaćen 219,5 miliona KM.

Samo u prošloj godini rate za ove objekte iznosile su oko 13 miliona KM, odnosno za poslovnu zgradu 8,69 miliona KM, a za stambeno-poslovnu dodatnih 4,31 miliona KM.

Zgrada Vlade RS završena je 2007. godine, a izvođač radova bila je laktaška firma „Integral inženjering“.

Prema informacijama koje su u medijima ranije objavljene izgradnja dvije zgrade Administrativnog centra Vlade RS koštala je oko 200 miliona KM, ali je konačna računica pokazala da je taj iznos viši.

Vlada RS je preuzela otplatu „Integralovog“ kredita od 50 miliona KM koji je podigao kod banjalučke NLB Razvojne banke kada je počeo graditi tu zgradu. Vlasnik „Integrala“ Slobodan Stanković ranije je rekao medijima da je Vlada preuzela i „Integralov“ kredit uzet kod Hypo Alpe Adria banke.

Prema nalazu revizora dugoročne obaveze budžeta RS prema pravnim licima na kraju 2006. godine iznosile su 192,7 miliona KM i odnosile su se na obaveze prema bankama koje su ugovorima preuzele potraživanja od konzorcija „Integral-inžinjering“ na ime izgradnje i opremanja Administrativnog centra u Banjaluci.

Kada su u novembru 2007. godine službenici Vlade RS uselili u njene nove prostorije, Stanković se medijima pohvalio da je gradnja završena za samo dvije godine što je bio veliki građevinski uspjeh, s obzirom na to da je veliki broj tehnologija prvi put primijenjen i ugrađen u neki objekat na ovim prostorima.

U unutrašnjosti zgrade dominirao je klasični stilski namještaj, ali i raskošno uređeni plafoni, podovi i rasvjeta. Sve to zbog, kako je rekao, postizanja spoja modernog i klasičnog.

Prema njegovim riječima, dio namještaja za opremanje zgrade proizveden je u BiH, a dijelovi koje nisu mogli naći u zemlji stizali su iz brojnih evropskih država i SAD.

Svi materijali korišćeni u gradnji i opremanju su, prema tadašnjim tvrdnjama prvog čovjeka “Integral inženjeringa”, bili vrhunskog kvaliteta.

Garantni rok na svu opremu bio dvije godine, a za samu zgradu 10 godina.

Prije isteka garancije javili su se problemi pa je 2017. godine prokišnjavalo, o čemu je CAPITAL pisao, a prošle godine evidentirani su problemi i na vodoinstalacijama.

Luksuzna zgrada Vlade RS prokišnjava, a još nije ni otplaćena!

Niko ne želi da zaustavi prokišnjavanje zgrade Vlade RS

Najveći prioritet Srpske je otplata luksuzne zgrade Vlade

U luksuznu zgradu Vlade RS prodire voda

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Građani Srpske konačno otplatili luksuznu zgradu Vlade!

    1. Direkt

      A administrativni centar u Istocnom Sarajevu kostao “svega” 26 miliona KM! Ovdje u slucaju ove zgrade Vlade RS bice posla za hapsenje citave jedne kriminalne hobotnice i to samo na ovom slucaju, ne racunajuci druge slucajeve. To je “samo” vrh ledenog brijega organizovanog kriminala u RS od 2007 do danasnjeg dana. Ova politicka garnitura u kontinuitetu je toliko krala i jos krade, da mozak prosto ne moze da reaguje toliko lopovluka na vrijeme (posto normalan mozak ne moze to sve da pohvata i registruje, a kamoli da reaguje bez zakasnjenja), Da je ovo normalna drzava, minimum 100000 hiljada ljudi bi sad bilo pred zgradom Vlade RS i rezim bi morao podnijeti ostavku, jer kradja se ocigledno nastavlja posto malo je izgleda bio visemilionski kredit za jabuke, malo je i ATV, kao i visoka funkcija u regionalnoj ligi, a sad i javne nabavke u IT sektoru dobija mali od kuzine Igor Dodik, a o Dodiku da i ne trosim rijeci, a sto vec drugi nisu rekli mnogo puta prije mene. Ovi samo sto nam jos dusu nisu uzeli; I to bi, da moze da se materijalizuje. Ovaj rezim je strasni sud od rezima za sve gradjane RS i Bozja kazna za one koji su ga podrzali na nedavnim izborima. Ne kaze se da vragv uvijek dodje po svoje.

    2. Pero

      Dejane, plaćanje izvedbe nižeg kvaliteta po nadtržišnim cijenama ne bih nazvao “luksuzom”. To je kriminal i nemoral. To što je izgradnja i opremanje zgrade nižeg kvaliteta preplaćeno ne čini zgradu luksuznom.

    3. Projektant

      Nije luksuz, pepeljare su kostale 16 KM komad a naplacene su 850 KM..luksuz je mozda Dzombiceva vila i Stankoviceva vikendica..a zgrada Vlade je ako se uzme njena namjena II klase ali to nije nikakva tajna..

    4. Dejan

      Pero, pa pepeljare su nabavljane po cijeni od hiljadu maraka. Sve je plaćeno X puta više nego što vrijedi. Ako to nije luksuz, šta je?

    5. Pero

      Zašto “luksuzna” zgrada?
      Zgrada je i na sam prvi pogled ispod prosječnog kvaliteta u odnosu na zgrade sličnog tipa i namjene koje se grade širom Evrope: od Atine, Sofije, Bukurešta do Dablina i Porta.