Capital.ba

Građani Srbije komuniciraju isključivo mobilnim telefonom

18.07.2013. / 7:30

slikaBEOGRAD, Fiksni telefon građani Srbije sve više zamjenjuju mobilnim.

Podaci Republičke agencije za elektronske komunikacije Srbije RATEL pokazuju da su građani lani putem mobilnih telefona razgovarali čak 11,72 milijarde minuta, što je porast za 15 odsto u odnosu na godinu prije.

Na telefoniranje putem fiksnih telefona, pak, u istom periodu utrošili su oko 7,2 milijarde minuta u domaćem i još 800 miliona minuta u međunarodnom saobraćaju.

I dok prosječan razgovor preko fiksnog telefona traje samo tri minuta, a prosječan račun pada na 942 dinara, od čega dobar dio odlazi na pretplatu, ne žale pare za korišćenje mobilnog telefona.
U Srbiji zvanično postoji 9.137.890 korisnika mobilnih telefona. Samo za godinu dana žitelji Srbije su poslali ukupno 10,16 milijardi SMS poruka, što znači da su na ovaj vid komunikacija utrošili minimum 30 milijardi dinara, računajući da jedan SMS košta tri dinara. Na ovo treba dodati još 27,51 milion poslatih multimedijalnih poruka, koje koštaju tri do četiri puta više od običnih SMS.
Kada se podaci RATEL “uprosječe”, proizlazi da je lani svaki korisnik mobilnog telefona u Srbiji poslao 1.111 SMS poruka, dok broj MMS poruka po stanovniku iznosi svega tri.
Kada je riječ o razgovorima, za godinu dana svaki korisnik u prosjeku je razgovarao 1.282 minuta preko mobilnog telefona, odnosno svakoga dana po tri i po minuta.
– Prihodi od usluga mobilne mreže su u 2012. godini dostigli nivo od 96 milijardi dinara, odnosno 850 miliona evra – ističe se u izvještaju RATEL. – Izraženi u dinarima, prihodi su veći za oko 11 odsto, dok su, posmatrano u evrima, prihodi zabilježili neznatan rast zbog porasta kursa dinara.
S druge strane, prihod ostvaren u fiksnoj telefoniji u Srbiji ne dostiže ni polovinu onih ostvarenih u mobilnoj mreži.
– Prihod od pružanja fiksnih telefonskih usluga svih operatera u Srbiji u 2012. godini iznosi 34,1 milijardu dinara – pokazuje izvještaj RATEL. – Na to treba dodati i prihod od međunarodnog saobraćaja, koji iznosi 6,3 milijarde. U zbiru je to 3,4 milijarde dinara manje nego godinu dana prije. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!