Capital.ba

Građani Crne Gore će otplaćivati dug ruskim tajkunima

05.04.2012. / 8:55

PODGORICA, Dok Vlada Crne Gore, u okviru najavljenog rebalansa budžeta, priprema čitav paket mjera kako bi obezbijedila novac za otplatu dugova koje preuzima od vlasnika Kombinata aluminijuma, ogromnoj većini crnogorskih građana prijeti – bankrot.

Samo tokom ove sedmice iz budžeta će biti isplaćena prva tranša u iznosu od 23,4 miliona evra, od ukupno 170 miliona kredita KAP za koji je garantovala Vlada. Do kraja ovog mjeseca iz budžeta bi trebalo obezbjediti ukupno 42,3 miliona za plaćanje garancija.

Za razliku od osiromašenih građana koji nemaju načina da naprave “rebalanse” kućnih budžeta, da povećaju prihode ili smanje troškove koji su već svedeni na puko preživljavanje, Vlada je ozbiljno ušla u osmišljavanje rebalansa državnog budžeta.
U pitanju su smanjenje plata i penzija, koje su jedva dovoljne za život, suzbijanje sivog tržišta, od kojeg i bukvalno preživljava veliki broj formalno nezaposlenih, povećanje poreza, odnosno PDV za dva odsto, što bi uzrokovalo i lančano poskupljenje svih namirnica.
Građani već “po džepu” osjećaju veći pritisak inspekcijskih organa i saobraćajne policije koji više ne praštaju ni najsitnije prekršaje. Dešava se da vozač automobila starog više od 20 godina mora da plati kaznu vrijedniju od samog auta.
– Morala sam da platim kaznu od 50 evra zato što mi je registracija za automobil istekla dva dana. Ranije se to nije događalo, policijaci su imali sluha i tolerisali sitnije prekršaje. Narod nema za hljeb i 50 evra je za mnoge veliki novac.
Moj “golf 2” iz 1987. godine ne vrijedi toliko, a pokušala sam da im objasnim da sam samohrana majka dvoje djece i da nisam vidjela da je registracija istekla, ali bili su nemilosrdni – ispričala nam je Podgoričanka čiji je identitet poznat redakciji.
Ona dodaje da se i ranije dešavalo da je zaustavi policija zbog toga što nije upalila svjetla ili vezala pojas, ali gotovo uvijek je prolazila sa upozorenjem kad vide da vozi “konzervu” i da ima malu djecu u autu.
Država cijedi iz suve drenovine, a kako će u tom procesu proći građani?
– Postoje drugi načini da se obezbjedi novac u državnom budžetu, i Unija slobodnih sindikata na to već dugo ukazuje – kaže, za “Novosti”, Srđa Keković, generalni sekretar USS. – Postoji novac, i da se ne uzima od građana, za pokrivanje crnih rupa u budžetu nastalih lošim i netransparentnim privatizacijama, plaćanjem loših garancija. Unija je za sjednicu Socijalnog savjeta u srijedu predložila paket mjera i ukazala na veliki broj mogućnosti za obezbjeđivanje priliva novca u budžet, a da se pritom ionako osiromašeni građani ne dovedu na rub propasti.
USS predlaže Vladi da donese zakon o porezu na monopolski položaj, da izmjeni Zakon o porezu na dobit pravnih lica, preispita i raskine štetne privatizacione ugovore, utvrdi odgovornost i povraćaj nezakonito stečene imovine u korist budžeta, konkretno u slučaju KAP, “Telekoma”, Željezare, Elektroprivrede, “Jugopetrola”, “Arsenala”, “Solane”.
Neke od mjera su i obračun sa korupcijom i kriminalom, konfiskacija nezakonito stečene imovine, suzbijanje rada na crno uz navod da u Crnoj Gori bez papira radi 38.000 radnika. U Uniji slobodnih sindikata apeluju i na efikasniju kontrolu plaćanja poreza i doprinosa, kao i uvođenje poreza na imovinu najbogatijih.
– Na primjer, u Crnoj Gori postoji 40.000 stanova koji nemaju prepoznatog vlasnika i za koje se ne ubira porez – navodi se u prijedlogu USS.
Ovaj sindikat ukazuje i na veliki gubitak novca zbog sive ekonomije u turizmu – od 650 miliona evra godišnjeg prometa u turizmu, 350 miliona prođe kroz sive tokove. Unija traži i preispitivanje koncesionih ugovora, kao i racionalno trošenje budžetskih sredstava i utvrđivanje odgovornosti pojedinca za kojeg se utvrdi da je napravio zloupotrebe u vezi s korišćenjem službenog automobila, putovanjima, telefonskim računima.
Penzije možda manje, ali redovne
Prema riječima pomoćnika ministra finansija Nemanje Pavličića, rebalansom budžeta će biti omogućena redovna isplata plata i penzija tokom ove godine. U slučaju da dođe do pogoršanja priliva novca, kako je kazao, Vlada je sklonija varijanti smanjenja plata i penzija ali redovnoj isplati. Direktor Fonda PIO Dušan Perović takođe tvrdi da će penzije biti redovne bez obzira na rebalans budžeta. Martovska penzija kasnila je dva dana, što je izazvalo negodovanja i gužve na šalterima banaka. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!