Capital.ba

Gradacija kvaliteta i tradicije umjesto uravnilovke

04.05.2013. / 10:51

ljiljana babicPRIJEDOR, Izdvajanja za kulturu u budžetu grada Prijedora nisu umanjena u proteklih osam godina, što pokazuje da lokalna samouprava kulturu vidi kao neophodan element razvoja, istakla je načelnik gradskog Odjeljenja za društvene djelatnosti Ljiljana Babić.

“Grad Prijedor i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske moraju ubuduće imati profesionalan i partnerski odnos, a sufinansiranje određenih projekata na području grada mora imati više razumijevanja i podrške Ministarstva”, navela je Babićeva u izvještaju o radu pet prijedorskih ustanova kulture za 2012. godinu.

Ona je ocijenila da je resorno ministarstvo dužno da registruje lokalne zajednice koje su kulturnu mapu Republike Srpske obogatile vrijednim “kulturnim draguljima” kao što su Međunarodni festival horova “Zlatna vila”, Likovna kolonija “Sreten Stojanović” i “Književni susreti na Kozari”, a ranije i “Kočićeva srpska scena”.

“Za ove manifestacije, ako je ukinuta odrednica `republički`, obavezno se mora uvesti odrednica `od posebnog značaja`. Isto tako, nemoguće je u izradi buduće kulturne strategije Republike Srpske uvoditi uravnilovku za sve, pa iz takve pozicije davati jednak značaj svima. Smatramo da je gradacija kvaliteta i tradicije obavezna, s tim da se argumentacija kvaliteta i tradicije mora provjeriti na terenu”, istakla je Babićeva.

Svaka od ovih ustanova – Narodna biblioteka “Ćirilo i Metodije“, Muzej Kozare, Pozorište Prijedor, kino “Kozara” i “Galerija `96” – očekuje rješavanje svojih gorućih problema u ovoj godini.

Biblioteka osnovana 1965. godine danas ima knjižni fond od 55.000 jedinica, a već decenijama je “podstanar” u Muzeju Kozare na prostoru površine malo većeg stana. Broji sedam zaposlenih, a po svom statusu matičnosti, morala bi imati od 17 do 20 stručnih radnika, te je u više navrata od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske tražila prijem novih radnika.

Muzej Kozare, osnovan 1954. godine, danas ima devet zaposlenih, a, prema standardu i normativu, nedostaju mu muzejski informatičar i muzejski pedagog. Zbog ustupanja dijela prostora biblioteci, Muzeju Kozare onemogućene su dvije stalne izložbene postavke. U budžetu grada za 2013. godinu Muzeju je odobreno 40.000 KM za sanaciju krova, a konstantan problem je nedostatak sredstava za otkup muzejske građe.

Pozorište Prijedor, osnovano 1953. godine, lani je imalo oko 30.000 posjetilaca. Zgrada u koju je smješteno je izrazito funkcionalna, ali prokišnjava već više od 10 godina, što iziskuje hitnu sanaciju. Projekat nadogradnje jedne etaže, pokrivanja i opremanja, ranije su prihvatili Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske i grad Prijedor.

Javna ustanova “Centar za prikazivanje filmova” u budžetu grada za 2013. godinu ima novac namijenjen za digitalizaciju kina “Kozara”, za šta je tenderska procedura u toku. “Nabavka nove opreme jeste veliki izdatak i koštaće oko 60.000 evra, ali bez nje više ne možemo nabavljati filmove koji su sve češće u digitalnim formatima, dok se klasične filmske trake izbacuju iz upotrebe”, kažu u ovoj ustanovi.

Najmlađa ustanova kulture u gradu na Sani, “Galerija `96”, lani je ugostila oko 9.000 posjetilaca. Prioritetni zadaci su stvaranje i obogaćivanje vlastite zbirke i rješavanje prostora za galerijski depo.

Narodna biblioteka “Ćirilo i Metodije” i Muzej Kozare finansiraju se iz republičkog i iz gradskog budžeta, a Pozorište Prijedor, Galerija `96 i kino “Kozara” iz budžeta grada. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!