Capital.ba

Gorivo u Srbiji pojeftinjuje, ne zna se kada

07.05.2012. / 20:27

BEOGRAD, Pad cijena sirove nafte, smanjenje veleprodajnih cijena i akciza na derivate trebalo bi da se odrazi na sniženje cijena goriva i u Srbiji, ocjenjuju stručnjaci.

Ti faktori predstavljaju veliki pozitivan pomak u odnosu na raniji period i trebalo bi da utiču na sniženje cijena goriva i kod nas, iako se ne očekuje da će to biti veliko pojeftinjenje, izjavio je stručnjak za energetiku u Privrednoj komori Srbije (PKS) Ljubinko Savić.
Sirova nafta je jutros na berzi u Njujorku pojeftinila na ispod 97 dolara za barel, odnosno ukupno za čak osam odsto u posljednja tri radna dana, što je posljedica sporog rasta zapošljavanja u SAD, rezultata izbora u Evropi koji su uticali na slabljenje prognoze o bržem ekonomskom rastu.

U Srbiji su akcize na naftne derivate prošle nedjelje snižene za 1,5 dinar, što se kod NIS-a već odrazilo na sniženje maloprodajnih cijena derivata, a snižene su i veleprodajne cijene, dok su domaći trgovci, samo na pojedinim pumpama, gdje je velika konkurencija, snizili cijene goriva zbog smanjenja akciza.

Trgovci brzo reaguju kada je u pitanju poskupljenje i brzo mijenjaju cijene naviše, bojeći se da je ono jednokratno, a teže se odlučuju da snize cijene, jer oni nisu proizvođači, već uglavnom uvoze derivate, rekao je Savić.

On je dodao da se ipak na tržištu vide efekti konkurencije i slobodnog tržišta i da se cijene razlikuju na mikro nivou, odnosno zavisno od položaja pumpe i da su različite na nekim pumpama čak i u okviru jedne naftne kompanije.

Najveće cijene goriva su uz autoput, gdje nema konkurentskih benzinskih stanica, dok su one niže na izlazima iz grada i na mjestima gdje ima više pumpi različitih naftnih kompanija, kazao je Savić.

Konkurencija je najrazvijenija kod evrodizela i TNG-a, ukazao je Savić.

Govoreći o kretanju cijena nafte na svjetskom tržištu, situacija se poslije najave mogućih sukoba u Iranu, sada stabilizovala, što je uz dodatne uzroke, kao što su rezultati izbora u nekim evropskim zemljama, dovelo do pada cijena nafte na svjetskim berzama, dodao je Savić. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!