Capital.ba

Gnojivo iz Turske preskupo za domaće poljoprivrednike

20.05.2022. / 8:00

BANJALUKA – Iako je najavljeno da će mineralno đubrivo koje BiH uvozi iz Turske biti jeftinije od aktuelnih tržišnih cijena, za domaće poljoprivrednike to gnojivo je i dalje preskupo.

FOTO: Agencije

Dostupnost mineralnog đubriva u Republici Srpskoj nije ispunilo u potpunosti očekivanja poljoprivrednih proizvođača.

Kažu, dobro je što ga ima, ali cijena je i dalje enormna, ako se uzme u ubzir poskupljenje od 150 odsto u odnosu na prošlu godinu.

“Poljoprivrednici su s pravom očekivali da će cijena biti puno niža nego što je sada na tržištu”, rekao je za CAPITAL predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković dodajući da je jedina pomoć to što je gnojivo dostupno na tržištu.

Inače, 100 kilograma mađarskog đubriva KAN košta oko 195 KM, dok je turski KAN nešto jeftiniji i za 100 kilograma te prihrane potrebno je izdvojiti 172 KM.

Predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske Branko Mastalo kaže da cijene gnojiva i goriva za poljoprivrednike predstavljaju najveći trošak u proizvodnji.

“Bili bismo sretni kada bismo godinu završili na nuli”, rekao je Mastalo komentarišući inflaciju na tržištu repromaterijala.

Prema riječima predsjednika Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinovića, da bi proizvodnja bila isplativa, konkretno u voćarstvu, cijena gnojiva ne bi smjela prelaziti od 80 do 100 KM.

“Sveli smo prihranu na minimum, neki proizvođači su odustali totalno od gnojiva”, kaže Dojčinović.

Podsjećamo, predstavnik kompanije “Golić trejd” Aleksandar Golić rekao je početkom maja da su iz Turske stigle prve količine od 3.000 tona mineralnog đubriva KAN za prihranu biljaka koje će biti dostupne poljoprivrednim proizvođačima po povoljnijim cijenama.

“Cijene ovog đubriva će biti znatne niže od aktuelnih tržišnih cijena za 15 do 20 odsto”, rekao je tada Golić.

Međutim, poljoprivrednici kažu da im je i ta cijena previsoka i da je proizvodnja u ovim uslovima nerentabilna, podsjećajući da su prošle godine 100 kilograma mineralnog đubriva plaćali od 75 do 80 KM.

CAPITAL: R. Bogosavac

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!