Capital.ba

GMO ugrozio trgovinu SAD i EU

02.12.2015. / 7:45

gmoVAŠINGTON, Razlike između SAD i EU po pitanjima kao što su genetski modifikovani usjevi i hormonski tretirana govedina mogle bi ugroziti sporazum o slobodnoj trgovini.

To je  izjavio sekretar za poljoprivredu američkog Ministarstva poljoprivrede Tom Vilzak.

EU i SAD se nadaju da će zapečatiti sporazum o Transatlantskom partnerstvu u trgovini i investicijama (TTIP) koji bi obuhvatio trećinu svjetske trgovine i gotovo polovinu globalnog bruto domaćeg proizvoda.

Kako prenosi agencija Rojters, dvije strane su ostvarile ograničen napredak poslije 11 rundi pregovora, međutim, poglavlja o hrani i poljoprivredi imaju tendenciju da postanu najmučnija u trgovinskim pregovorima.

“To neće biti laki razgovori. Mi znamo da postoje ozbiljni problemi”, rekao je Vilzak na konferenciji o izgledima poljprivrede u EU, čiji je domaćin Evropska komisija.

On je izdvojio tri pitanja na koja treba obratiti pažnju: evropsko protivljenje američkom izvozu hormonski tretirane govedine, zatim izvozu genetski modifikovanih organizama, kao i američko protivljenje sistemu EU o geografskom porijeklu ili oznakama zaštite porijekla.

“Ako se ne posvetimo rješavanju tih teških, zahtjevnih pitanja … ako odlučimo da se ne bavimo njima jer su previše teška, onda, po mom mišljenju, nećete imati TTIP”, rekao je Vilzak novinarima.

“Interesi poljoprivrede u SAD, sami po sebi, nisu politički dovoljno snažni da bi sporazum prošao, ali su svakako dovoljno snažni da zaustave sporazum o kom se pregovara”, dodao je on.

SAD tvrde da je nauka dokazala da su američki proizvodi, od genetski modifikovanih usijeva do hormonski tretirane govedine, bezbjedni, ali te tvrdnje nailaze na sumnju u većem dijelu Evrope.

Geografski indikatori porijekla u EU predstavljaju listu od više od 1.000 proizvoda, od šampanjca do šunke iz Parme, i kamen su temeljac poljoprivredne i trgovinske politike EU. Indiaktori imaju za cilj da osiguraju da samo proizvodi iz određenih regiona mogu da nose određeno ime. SAD, međutim, smatraju da to predstavlja protekcionizam.

Poput Vilzaka, komesar EU za poljoprivredu i ruralni razvoj, Fil Hogan, navodi da je ostvaren napredak u pregovorima, ali da je potrebno da sporazum bude pravedan prema svim stranama. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!