Capital.ba

Glavni revizor BiH protiv izmjena Zakona o reviziji

10.05.2012. / 14:01

SARAJEVO, Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH podijeljeni su u mišljenju da li su BiH potrebne izmjene i dopune Zakona o reviziji institucija, kako ih je predložila Ismeta Dervoz iz Saveza za bolju budućnost, dok je glavni revizor BiH Milenko Šego izričito protiv predloženih rješenja.

On je istakao da sa zakonima poput ovog, koji regulišu profesiju i predstavljaju leks specijalis, treba biti posebno pažljiv.

“Postojeći zakon o reviziji nudi sasvim dobar, da ne kažem odličan okvir za djelovanje Parlamentarne skupštine i izvršne vlasti, ali je problem što to djelovanje nije bilo na očekivanom nivou”, rekao je Šego u obraćanju poslanicima u Predstavničkom domu.

Prema njegovim riječima, u posljednjih nekoliko godina napravljeni su iskoraci u Parlamentarnoj skupštini BiH u vezi sa revizorskim izvještajima o poslovanju institucija BiH.

Šego je izričit da ne stoje kvalifikacije da se ne poštuju preporuke revizora navodeći da se 60-70 odsto preporuka implementira.

Glavni revizor je istakao da se predloženim rješenjima pokušavaju u zakon unijeti one mjere i radnje koje ne baštine EU i razvijeni svijet.

“Unošenjem u zakon o reviziji, koji je zakon profesije, represivne mjere Parlamentarna skupština bi sebe kao zakonodavnu vlast dovela u pat poziciju”, zaključio je Šego.

Dušanka Majkić iz SNSD izrazila je nezadovoljstvo predloženim rješenjima ističući da od odlučnosti parlamenta zavisi da li će stvari u društvu biti promijenjene.

“U parlamentu je potrebno pokrenuti inicijativu za političku odgovornost za trošenje državnih sredstava, dok su za krivičnu odgovornost zadužene neke druge institucije”, rekao je Boško Tomić, takođe poslanik SNSD.

Petar Kunić iz DNS mišljenja je da parlament snosi najveći dio odgovornosti za postojeće stanje u zemlji jer nije uredio zakonske propise za određene oblasti.

Tokom rasprave o predloženom zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji institucija BiH svoju podršku predviđenim rješenjima dali su poslanici Saveza za bolju budućnost BiH i SDA.

Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji institucija BiH predviđa se da revizija učinka bude obaveza za sve institucije, i to najmanje jednom u četiri godine.

Između ostalog, predviđa se da parlament pokreće odgovornost rukovodilaca institucija koje od revizije dobiju ponovljen nalaz ili ne izvrše preporuke revizije.

Za prvi ponovljeni nalaz propisuje se smanjenje budžeta za 10 odsto, za drugi ponovljeni nalaz 30 odsto i pokretanje smjene odgovornog lica za treći ponovljeni nalaz. Srna

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!