Capital.ba

Gdje su va­uče­ri ulo­že­ni u pri­va­ti­za­ci­one fon­do­ve?

06.08.2015. / 8:00

   – Pred­sta­vni­ci fon­do­va ap­so­lu­tno ni­ko­me, a po­go­to­vo akci­ona­ri­ma, ni­su po­la­ga­li ra­ču­ne za šte­tne po­slje­di­ce odlu­ka u či­jem do­no­še­nju su na ovaj ili onaj na­čin učes­tvo­va­li

BANJALUKA – U Re­pu­bli­ci Srpskoj emi­to­va­no je uku­pno 49,2 mi­li­ona va­uče­ra za pri­va­ti­za­ci­ju od če­ga su gra­đa­ni vi­še od 28 mi­li­ona ulo­ži­li u Pri­va­ti­za­ci­one in­ves­ti­ci­one fon­do­ve (PIF). Pre­ci­zni­je, oko 835.000 gra­đa­na je na po­čet­ku pro­ce­sa pri­va­ti­za­ci­je u PIF-ove, odno­sno u Druš­tva za uprav­lja­nje PIF-ovi­ma (DU­IF) ulo­ži­lo svo­je va­uče­re. Od ve­li­kih oče­ki­va­nja i tvrdnji po­li­ti­ča­ra da je va­uče­re naj­bo­lje ulo­ži­ti u ru­ke “ek­spe­ra­ta” na kra­ju ni­je bi­lo ni­šta, jer ni­ko od gra­đa­na ni­je imao “opi­plji­ve” ko­ris­ti od ulo­že­nih va­uče­ra.

Uprkos tvrdnja­ma pred­sta­vni­ka DU­IF-a i PIF-ova da ni­su od­go­vor­ni za krah pri­vre­de u RS, ne mo­že se pre­ne­bre­gnu­ti či­nje­ni­ca da su pred­sta­vni­ci fon­do­va na skup­šti­na­ma akci­ona­ra pri­va­ti­zo­va­nih pre­du­ze­ća, a čes­to i kao čla­no­vi upra­vnih i nad­zor­nih odbo­ra, bi­li, naj­bla­že re­če­no, sa­uče­sni­ci u krčmlje­nju imo­vi­ne pre­du­ze­ća. Pred­sta­vni­ci fon­do­va ap­so­lu­tno ni­ko­me, a po­go­to­vo akci­ona­ri­ma, ni­su po­la­ga­li ra­ču­ne za šte­tne po­slje­di­ce odlu­ka u či­jem do­no­še­nju su na ovaj ili onaj na­čin učes­tvo­va­li. Po­red to­ga, ne­ma­li je broj pri­va­ti­zo­va­nih fir­mi u ko­ji­ma je ve­ćin­skim vla­sni­ci­ma bio po­tre­ban, pa i ne­op­ho­dan upra­vo glas pred­sta­vni­ka fon­do­va na skup­šti­na­ma akci­ona­ra ka­ko bi do­ni­je­li odlu­ku u svo­ju ko­rist, a na šte­tu ma­lih akci­ona­ra i akci­ona­ra fon­do­va.

U sva­kom slu­ča­ju, ogro­mnu ko­rist od va­učer­ske pri­va­ti­za­ci­je vi­dje­li su upra­vo DU­IF-i ko­ji su uprav­lja­li vi­še­mi­li­on­skim vri­je­dnim ka­pi­ta­lom. Na ra­ču­ni­ma DU­IF-a, odno­sno u dže­po­vi­ma no­vo­for­mi­ra­ne “kas­te in­ves­ti­ci­onih me­na­dže­ra” na ime pro­vi­zi­je za uprav­lja­nje akci­ja­ma PIF-ova u pro­te­klih 13 go­di­na za­vrši­lo je vi­še od 100.000.000 KM. Pri­tom, ni­ko­me od gra­đa­na ko­ji su ulo­ži­li va­uče­re u PIF-ove ni­ka­da ni­je is­pla­će­na di­vi­den­da, a vrhu­nac pa­ra­do­ksa le­ži u či­nje­ni­ci da to ni­je bi­lo mo­gu­će ni po za­ko­nu. Is­to­vre­me­no, ne­ko­li­ci­na me­na­dže­ra u DU­IF-ima, vje­što ko­ris­te­ći za­kon­sku le­gi­sla­ti­vu u či­jem kre­ira­nju su ima­li gla­vnu ri­ječ, ubi­ra­la je ma­sne pri­ho­de na ime pro­vi­zi­je za uprav­lja­nje.

Kako su nas prevarili

Ra­di la­kšeg ra­zu­mi­je­va­nja za ar­mi­ju gra­đa­na ko­ji oda­vno ne oče­ku­ju ni­šta od ulo­že­nih va­uče­ra, po­ja­sni­će­mo ka­ko je ci­je­la stvar te­kla. Na­ime, gra­đa­ni su svo­je va­uče­re da­va­li druš­tvi­ma za uprav­lja­nje PIF-ovi­ma ko­ji su do­bi­je­nim va­uče­ri­ma osni­va­li PIF-ove i ta­ko pos­ta­ja­li nji­ho­vi di­oni­ča­ri, a po­tom su s tim is­tim va­uče­ri­ma učes­tvo­va­li u pro­ce­su pri­va­ti­za­ci­je pre­du­ze­ća. Ra­di još la­kšeg ra­zu­mi­je­va­nja, DU­IF-i su za­se­bna pra­vna li­ca, ali ko­ja pra­kti­čno ima­ju ulo­gu me­na­džmen­ta PIF-ova, jer uprav­lja­ju nji­ho­vom imo­vi­nom i za to uzi­ma­ju na­kna­du u vi­du pro­vi­zi­je.

Uprkos ve­li­kim oče­ki­va­nji­ma od PIF-ova, oni ap­so­lu­tno ni­su od­go­vo­ri­li za­dat­ku, a osno­vni ra­zlog je što DU­IF-i ni­su bi­li mo­ti­vi­sa­ni, ni­ti za­in­te­re­so­va­ni za po­kre­ta­nje pre­du­ze­ća u ko­jem PIF ko­jim uprav­lja­ju ima su­vla­sniš­tvo jer su se za­do­vo­lja­va­li pro­vi­zi­jom za uprav­lja­nje. Vi­si­na pro­vi­zi­je je za­ko­nom li­mi­ti­ra­na na 3,5 od­sto od vri­je­dnos­ti uku­pnog por­tfe­lja akci­ja ko­ji­ma PIF ra­spo­la­že, a ako se zna da po­je­di­ni PIF-ovi ra­spo­la­žu imo­vi­nom od pre­ko 100 mi­li­ona KM, ja­sno je da DU­IF-i ko­ji njo­me uprav­lja­ju sva­ke go­di­ne ubi­ru mi­li­on­ske pri­ho­de.

Sa dru­ge stra­ne, gra­đa­ni­ma ko­ji su ulo­ži­li va­uče­re u PIF-ove pra­kti­čno je os­ta­lo sa­mo da pro­da­ju va­uče­re, odno­sno akci­je PIF-ova, odno­sno za­tvo­re­nih in­ves­ti­ci­onih fon­do­va (ZIF) u ko­je su u skla­du sa za­ko­nom to­kom 2007. go­di­ne pre­re­gis­tro­va­ni svi PIF-ovi. No­mi­nal­na vri­je­dnost akci­ja ZIF-ova kre­će se u vi­si­ni od je­dne do ma­ksi­mal­nih 105 KM, ali trži­šna, odno­sno vri­je­dnost po ko­joj gra­đa­ni mo­gu da trgu­ju svo­jim va­uče­ri­ma je mno­go ni­ža i kre­će se od mi­zer­nih 0,04 KM do ma­ksi­mal­nih 15,7 KM.

Eko­nom­ski ana­li­ti­čar i pred­sje­dnik Udru­že­nja akci­ona­ra in­ves­ti­ci­onih fon­do­va Si­ni­ša Bo­žić objaš­nja­va da je va­učer­skom pri­va­ti­za­ci­jom dio drža­vnog ka­pi­ta­la po­di­je­ljen na ve­li­ki broj gra­đa­na i da je go­to­vo či­ta­va po­pu­la­ci­ja RS do­bi­la va­uče­re, ko­je je u 57 od­sto slu­ča­je­va ulo­ži­la u PIF-ove.

Druš­tva za uprav­lja­nje PIF-ovi­ma su ugla­vnom osno­va­na od stra­ne slo­ve­na­čkih dru­šta­va za uprav­lja­nje, već po­zna­tih po broj­nim afe­ra­ma, a ta­kav oblik po­slo­va­nja su ugla­vnom nas­ta­vi­li i u RS i či­ta­voj BiH. Obe­ća­nja ko­ja su pri­je 15 go­di­na da­la DU­IF, po­put re­vi­ta­li­za­ci­ja pri­vre­de, ula­ga­nje u per­spe­kti­vna pre­du­ze­ća i pri­vre­dne se­kto­re, os­tva­ri­va­nje pri­no­sa i is­pla­ta di­vi­den­de, ni­su os­tva­re­na. U pri­log to­me je išla iner­tnost do­ma­ćih in­sti­tu­ci­ja, ko­je su mo­ra­le ima­ti u vi­du da je stvo­re­na ve­li­ka di­sper­zi­ja vla­sniš­tva, i do­ne­se­na za­kon­ska rje­še­nja ko­ja će šti­ti­ti akci­ona­re i in­ves­ti­to­re od broj­nih afe­ra ko­je su po­ve­za­ne s po­slo­va­njem in­ves­ti­ci­onih fon­do­va. Ko­li­ko su in­sti­tu­ci­je, i po­li­ti­čki pred­sta­vni­ci gra­đa­na za­in­te­re­so­va­ni za ova pi­ta­nja, po­ka­zu­je krah svih in­de­ksa Ba­nja­lu­čke ber­ze, još pri­je se­dam go­di­na, ko­ji je pro­šao po­tpu­no ne­za­pa­že­no od stra­ne naj­vi­ših en­ti­tet­skih fun­kci­one­ra, sa svim ne­ga­ti­vnim po­slje­di­ca­ma ko­je su po­tom usli­je­di­le po pri­vre­du, za­po­sle­ne i ge­ne­ral­no po druš­tve­no-po­li­ti­čki sis­tem“, ka­že Bo­žić.

Sli­čno miš­lje­nje di­je­li i eko­no­mis­ta Mi­li­ca La­kić, ko­ja ka­že da se od PIF-ova oče­ki­va­lo mno­go u pro­ce­su pri­va­ti­za­ci­je, ali da se po­ka­za­lo da je to još je­dan na­čin za mo­no­pol po­je­di­na­ca, a na šte­tu gra­đa­na RS.

Naj­lo­ši­je odra­đe­na va­učer­ska pri­va­ti­za­ci­ja u okru­že­nju i re­gi­onu je naš mo­del. Ulo­ga PIF-ova u pri­va­ti­za­ci­ji je tre­ba­lo da do­ve­de do kon­cen­tra­ci­je vla­sniš­tva i po­ve­ća­nja spo­so­bnos­ti uprav­lja­nja pre­du­ze­ći­ma, te na kra­ju i mo­bi­li­za­ci­ji pri­va­tnih in­ves­ti­ci­ja. Sve to je ma­nje ili vi­še os­ta­lo ne­os­tva­re­no, a umjes­to to­ga smo do­bi­li ve­li­ku di­sper­zi­ju vla­sniš­tva u PIF-ovi­ma. Druš­tva za uprav­lja­nje su ta­ko re­gu­li­sa­na da su ma­le in­te­re­sne gru­pe lo­kal­nih mo­ćni­ka ote­le i vla­sniš­tvo nad PIF-ovi­ma, ta­ko da su DU­IF zbog ne­od­go­va­ra­ju­ćih pro­pi­sa ra­di­la u svom in­te­re­su, a ne u in­te­re­su ši­ro­ke ba­ze vla­sni­ka, gra­đa­na RS“, ka­že La­ki­će­va.

Ona is­ti­če da re­zul­ta­te sve­ga to­ga ne tre­ba ko­men­ta­ri­sa­ti, jer je re­zul­tat sto mi­li­ona na­pre­ma nu­la u ko­rist otu­đe­nih dru­šta­va za uprav­lja­nje.

Gra­đa­ni mo­gu pos­ta­vi­ti pi­ta­nje oprav­da­nos­ti ova­kvog po­na­ša­nja, ali su to­me, pri­je sve­ga, do­pri­ni­je­li lo­ša re­gu­la­ci­ja i još lo­ši­ji nad­zor nad ra­dom dru­šta­va i fon­do­va. Gra­đa­ni mo­ra­ju da se po­mi­re sa či­nje­ni­com da su pre­va­re­ni i da ne pos­to­ji na­čin da se stva­ri po­pra­ve. Mo­žda je mo­gu­će sma­nji­ti šte­tu, ali to je tre­ba­lo da­vno ura­di­ti, odno­sno odmah na­kon kra­ha trži­šta ka­pi­ta­la 2008. go­di­ne“, ka­že La­ki­će­va.

Sa dru­ge stra­ne, pred­sje­dnik UO DU­IF “Kris­tal in­vest” Lju­bo­mir Klin­cov ka­že da se ulo­ga DU­IF-a i PIF-ova u pri­va­ti­za­ci­ji po­ku­ša­va pri­ka­za­ti kao ne­ga­ti­vna, što je po­tpu­no po­gre­šno. Klin­cov ka­že da je još pri­li­kom ula­ga­nja va­uče­ra u fon­do­va pro­cje­nji­vao da će to bi­ti naj­si­gur­ni­je ula­ga­nje.

Vri­je­me je po­ka­za­lo da je ula­ga­nje u fon­do­ve naj­si­gur­ni­je, odno­sno naj­ma­nje ri­zi­čno ula­ga­nje. Gra­đa­ni ko­ji su va­uče­re ulo­ži­li di­rek­tno u ‘Te­le­kom’ su fi­nan­sij­ski bo­lje pro­šli, jer ‘Te­le­kom’ is­pla­ću­je di­vi­den­du, ali šta je sa gra­đa­ni­ma ko­ji su va­uče­re ulo­ži­li u pre­du­ze­ća ko­ja su pro­pa­la i či­je akci­je su po­tpu­no obez­vri­je­đe­ne, a to je slu­čaj sa vi­še od 70 od­sto pre­du­ze­ća. Te akci­je su ne­li­kvi­dne i ne­ma ko da ih ku­pi, dok akci­je fon­do­va ima­ju svo­ju vri­je­dnost i mo­gu da se pro­da­ju“, ka­že Klin­cov.

Ka­da je ri­ječ o na­kna­di ko­ju uzi­ma­ju DU­IF-i, nas­tav­lja on, ona se kre­će u vi­si­ni na­kna­de ko­ju uzi­ma­ju druš­tva u svim ze­mlja­ma u okru­že­nju.

Za­kon do­zvo­lja­va pro­vi­zi­ju od 3,5 od­sto, ali ve­ći­na DU­IF-a uzi­ma pro­vi­zi­ju ma­nju od tri od­sto. Cilj sva­kog DU­IF-a je da sa­ču­va i po­ve­ća vri­je­dnost fon­da, a u ja­vnos­ti je stvo­re­na po­tpu­no po­gre­šna pred­sta­va da smo mi uni­šti­li pri­vre­du. To na­pros­to ni­je ta­čno, a naj­bo­lji pri­mjer su Ra­fi­ne­ri­ja naf­te u Bro­du, Ra­fi­ne­ri­ja ulja u Mo­dri­či i ‘Bi­rač’. Nji­ho­va vri­je­dnost je oko mi­li­jar­du i po ma­ra­ka, a svje­do­ci smo u ka­ko ka­tas­tro­fal­noj fi­nan­sij­skoj si­tu­aci­ji se na­la­ze, a DU­IF-i za to ne sno­se ap­so­lu­tno ni­ka­kvu od­go­vor­nost“, ka­že Klin­cov.

PREF RS pri­mjer po­zi­ti­vnog po­slo­va­nja

Iako pos­to­ji ra­zli­ka u odno­su na Druš­tva za uprav­lja­nje in­ves­ti­ci­onim fon­do­vi­ma, Druš­tvo za uprav­lja­nje Pen­zij­skim re­zer­vnim fon­dom RS mo­že da po­slu­ži kao pri­mjer ka­ko tre­ba da po­slu­je ova ka­te­go­ri­ja pra­vnih li­ca. Na­ime, Pen­zij­ski re­zer­vni fond RS (PREF) po­čeo je s ra­dom 2011. go­di­ne s imo­vi­nom od oko 275 mi­li­ona KM. Pri­li­kom osni­va­nja, 100 od­sto imo­vi­ne či­ni­le su is­klju­či­vo akci­je 770 pre­du­ze­ća iz pro­ce­sa pri­va­ti­za­ci­je u RS u ko­je se ubra­ja­ju na­jus­pje­šni­ja pre­du­ze­ća, ali i pre­ko 200 pre­du­ze­ća ko­ja se na­la­ze u pos­tup­ku ste­ča­ja ili li­kvi­da­ci­je. Uprkos to­me, PREF je sva­ke go­di­ne os­tva­ri­vao pro­sje­čni pro­fit od 8,2 mi­li­ona KM i sva­ke go­di­ne je svom osni­va­ču, Fon­du PIO RS, is­pla­ći­vao di­vi­den­du od 6,2 mi­li­ona ma­ra­ka go­diš­nje.

SUTRA: “Što manje radnika – to više gubitaka”

 

Poslovni portal CAPITAL.ba i Nezavisne novine

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Gdje su va­uče­ri ulo­že­ni u pri­va­ti­za­ci­one fon­do­ve?

    1. Mikec

      Svake godine likvidne dionice fondova su sve manje, tako da je samo pitanje vremena kad ce sve nestati kroz te ogromne provizije.

    2. Ništa novo

      Ništa novo ovdje nije opisano, osim modula za političko-tajkunski zakonito bogašenje pojedinaca na štetu građana RS, koja je svojim zakonodavnim sistemom sve legalizovala.
      ”pojeo vuk magarca”, jadni narod kao obična ”ovca, sa dobrim ovnovima”.
      Ovaj model što piše ovaj portal, je samo članak više i muka jadnom narodu.
      Na kraju ”političko tajkunskoj oligarihiji je moguće da su složno jači od svih građana, ači promilski dio te populacije je jače od više miliona građana.
      Sva se tu priča završava, samo treba da dovrše što se tiče investicionih fondova po principu Mesića”svoj sam zadatak završio, investicioni fondovi više ne postoje”.

    3. Najbolji

      Najbolji portal u BiH jer prenosi različita mišljenja. Svi ostali su jednostrani.

    4. sramota

      vi ste obican “zuti” portal…kakve veze vi imate sa biznisom? pa svaki drugi clanak neprovjeren i nepouzdan, povrsan i poluistinit. Ozbiljan Biznis portal je za vas dalji od najudaljenije zvijezde u svmiru. Procitajte komentare vasih citalaca da razumijete da su oni ponajgori Kurir i Infomer pojam za vase izvjestaje. Stvarno bijedno.

    5. Kozara

      Pa nisu fondovi nista krivi, kriv je zakon koji je to omogucio, da zakon smanji proviziju oni bi uzimali manju proviziju, sve je do politike. Korist od fondova imaju politicari uzimaju sigurno procenat, i oni nece da se smanji naknada drustvu za upravljanje. Sve je to… TREBA DONJETI ZAKON O SMANJENJU NAKNADE DRUSTVIMA I RJESEN PROBLEM

    6. ulagac

      Stotinu miliona maraka Društva za upravljanje fondovima izvukli za sve ove godine. Teško da je mogla gora vrsta privatizacije od ove. Legalna pljačka od strane Društava.

      “U sva­kom slu­ča­ju, ogro­mnu ko­rist od va­učer­ske pri­va­ti­za­ci­je vi­dje­li su upra­vo DU­IF-i ko­ji su uprav­lja­li vi­še­mi­li­on­skim vri­je­dnim ka­pi­ta­lom. Na ra­ču­ni­ma DU­IF-a, odno­sno u dže­po­vi­ma no­vo­for­mi­ra­ne „kas­te in­ves­ti­ci­onih me­na­dže­ra“ na ime pro­vi­zi­je za uprav­lja­nje akci­ja­ma PIF-ova u pro­te­klih 13 go­di­na za­vrši­lo je vi­še od 100.000.000 KM”

    7. ulagac

      Privatizacija preko vaučera je neviđeni lopovluk. Društva za upravljanje fondovima, ne rade ništa a uzimaju ogromnu proviziju, a ulagači nikad neće dobiti dividendu. Još koju godinu dok ne potroše sve likvidne dionice, a onda će se i oni ugasiti.