Capital.ba

Gavran: Deficit visok

27.09.2012. / 14:14

SARAJEVO, Rezultati spoljnotrgovinske razmjene BiH nisu povoljni već više godina – deficit je izuzetno visok, pokrivenosti uvoza izvozom sporo se povećava da bio dat impuls razvoju ekonomije, a struktura izvoza i uvoza su još nepovoljnije od cifara, izjavio je projekt-menadžer Sektora za makroekonomiju Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran.

“Deficit ostvaren u avgustu značajno je veći od onoga u julu i više predhodnih mjeseci, dok je mjesečna pokrivenost uvoza izvozom minimalna u odnosu na cijeli dvanaestomjesečni period i to je nešto što opravdano ukazuje na vrlo loša kretanja u ekonomiji”, rekao je Gavran na prezentovanju osnovne karakteristike spoljnotrgovinske razmjene BiH za osam mjeseci.

Govoreći o vodećim izvoznim tržištima BiH, Gavran je naveo da se najveća promjena ogleda u smanjenju izvoza u Srbiju, a kada je riječ o ostalim struktura je ostala približna kao u istom periodu predhodne godine, uz određena poboljšanja kao što je tržište Turske.

Kada je riječ o tržištima i najvećim promjenama koje su se dogodile, kaže Gavran nastavljen je pad izvoza u Srbiju, koji je već dostigao 165 miliona KM i smanjen je za trećinu.

“Zabrinjavajući je i pad izvoza na tržište Slovenije, što se može povezati sa padom industrijske proizvodnje u toj zemlji”, istakao je Gavran.

On je naveo da su među vodećim izvoznim proizvodima uglavnom iste grupe – električna energija ponovo se pojavila na listi vodećih nakon višemjesečnog zaostajanja. “Taj iznos je znatno manji nego što je bio u istom periodu prošle godine”, rekao je Gavran.

Gavran kaže da je uvoz iz Njemačke povećan za 100 miliona KM, iz Austrije je znatno veći nego ranije, dok je povećanje uvoza iz ostalih zemalja uglavnom nastavak trenda iz ranijeg perioda.

Gavran je ukazao na smanjeni uvoz kamenog uglja za Koksaru u Lukavcu i posljedično smanjenje izvoza koksa u Srbiju za Željezaru Smederevo koja je bila najveći kupac.

Govoreći o uvoznim proizvodima, Gavran je rekao da je na prvom mjestu sirova nafta, što ima pozitivnu komponentu, jer se prerađuje u BiH i sve većim dijelom izvozi.

Kada je riječ o naftnim derivatima, Gavran kaže da je njihovo učešće još preveliko i da su oni direktni generator deficita.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!