Capital.ba

Gasprom hoće još veće tržište gasa

18.11.2011. / 10:59

MOSKVA, Dnevna potrošnja ruskog prirodnog gasa u Evropi je u posljednjih pet dana za 24,7 odsto veća nego prije godinu dana, kaže izvršni direktor Gasproma Aleksej Miler.

“Sadašnja potrošnja u Evropi ne predstavlja krajnji domet”, rekao je Miler na sastanku posvećenom resursima gasa i dinamici potrošnje gasa u istočnom Sibiru i ruskom dalekom istoku do 2030.
Prema podacima ruskog centra za izvoz gasa, ukupan izvoz tog energenta je za 10 mjeseci ove godine povećan 8,7 odsto u odnosu na isti period lani, na 92,742 milijarde kubnih metara. Ta količina je, međutim, za 7,6 odsto manja od planirane, prenijela je agencija Itar-Tas.
Zamjenik izvršnog direktora Gasproma i direktor Gasprom eksporta Aleksandar Medvedev izjavio je ranije ove sedmice na forumu Ruski gas 2011. da Gasprom planira da kontroliše 14 odsto svjetskog tržišta tečnog prirodnog gasa do 2030. putem povećanja kapaciteta na ruskom dalekom istoku, povećanja proizvodnje u okviru projekta “Sahalin-2” i izgradnje novog pogona za proizvodnju tečnog prirodnog gasa na dalekom istoku.

Prema Medvedevu, zemlje kao što su Singapur, Tajland, Vijetnam i zemlje Latinske Amerike i Bliskog istoka preorijentišu se na tečni prirodni gas i planiraju izgradnju postrojenja za proizvodnju tog gasa na svojim teritorijama.

Medvedev je uvjeren da će udio prirodnog gasa koji se doprema gasovodima na evropskom tržištu opasti na 30 odsto do 2030.

Gasprom isporučuje gas u 25 evropskih zemalja. Najveća količina se prodaje u okviru dugoročnih sporazuma na 20 do 25 godina, mada je odnedavno podružnica Gasprom marketing end trejding sve aktivnija u poslovima kratkoročnih prodaja.

Evropska unija u cjelini podmiruje oko 25 odsto svojih potreba u gasu kupovinama od Gasproma.
Gasprom je do kraja 2004. bio jedini isporučilac gasa u Bosnu i Hercegovinu, Estoniju, Finsku, Makedoniju, Letoniju, Litvaniju, Moldaviju, Srbiju i Slovačku. Takođe je isporučivao 97 odsto potrošnje gasa u Bugarskoj, 89 odsto u Mađarskoj, 86 odsto u Poljskoj, blizu tri četvrtine u Češkoj, 67 odsto u Turskoj, 65 odsto u Austriji, oko 40 odsto u Rumuniji, 36 odsto u Njemačkoj, 27 odsto u Italiji i 25 odsto u Francuskoj.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!