Capital.ba

“Galens” zaintresovan za kupovinu “Šećerane” u Bijeljini

30.10.2020. / 15:53

BIJELJINA – Preduzeće „NSG Rent“ iz Zvornika dostavilo je ponudu za kupovinu Fabrike šećera Bijeljina u stečaju, koja će u ponedjeljak biti otvorena, nakon čega će Skupština povjerilaca o njoj odlučivati, saznaje portal CAPITAL.

fabrika šećera

Fabrika šećera (Foto: Nezavisne novine)

U pitanju je preduzeće koje je osnovano ove godine i čiji je direktor i osnivač Bojan Galić. On je ujedno i zastupnik firme „RS Galens Invest“, koja je ogranak istoimene firme iz Novog Sada i koja na Jahorini gradi luksuzni hotel.

Stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić vjeruje da je riječ o ozbiljnoj ponudi i ozbiljnim namjerama jer je firma „NSG rent“ uplatila 10.000 KM za otkup dokumentacije i dala depozit od 50.000 KM za učešće na licitaciji.

„Po prvi put, a do sada je bilo 14 neuspješnih licitacija, neko je dao konkretnu i zvaničnu ponudu i uplatio depozit. Kao potencijalni kupci ranije su se spominjali Turci, Vijetnamci, Goran Vajkić i drugi ali konkretne ponude nije bilo. U ponedjeljak je sastanak radne grupe i Odbora povjerilaca gdje će se ponuda pogledati, nakon čega će se stečajnom sudiji proslijediti zahtjev da se zakaže Skupština povjerilaca, koja će ocijeniti da li je ponuda zadovoljavajuća ili ne“, kazao nam je Matić.

Da podsjetimo, većinu u Skupštini povjerilaca ima Gordan Pavlović, odnosno njegova kompanija „Pavgord“ koja sa firmom „Galens“ ima veoma uspješnu saradnju.

Zajedno su kupili „Pavlović banku“ koja je kasnije preimenovana u „Našu banku“, a izgradnja hotela na Jahorini je takođe zajednički projekat.

„Pavgord“ je otkupio 63 odsto potraživanja „Šećerane“, što ga je koštalo oko deset miliona maraka sa čime je dobio prevlast u Skupštini povjerilaca, koja je nakon prodaje potraživanja sa 132 spala na 21 člana.

Fabrika šećera u stečaju je od 2015. godine, a njena imovina je bezuspješno prodavana na 14 licitacija, prvo po cijeni od deset miliona maraka, a kasnije po nešto nižoj.

Skupština povjerilaca „Šećerane“ prošle godine donijela je odluku da se licitacije organizuju svakih 15 dana i da se cijena spušta za 500.000 KM, počevši od 9,5 miliona KM. Istovremeno, ustanovljen je i donji limit od sedam miliona maraka ispod kojeg „Šećerana“ ne može biti prodata.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!