Capital.ba

G20: Oporavak tržišta, ali opasnosti još postoje

16.04.2016. / 15:20

g20VAŠINGTON, Ekonomije većine zemalja svijeta oporavile su se od turbulencija na tržištu s početka ove godine, ali je oporavak neujednačen usljed konstantnih prijetnji od terorizma i iščekivanja ishoda britanskog referenduma o njenom ostanku ili izlasku iz Evropske unije, zaključak je finansijskih zvaničnika najvećih svjetskih privreda.

Ministri finansija zemalja Grupe 20 najvećih ekonomija svijeta obećali su danas u Vašingtonu da će voditi politiku rasta i da će dodatno stabilizovati finansijska tržišta, ali nisu ponudili mjere za postizanje navedenih ciljeva.

Govoreći o izazovima, kineska ministarka finansija Lu Livej stala je u odbranu svoje vlade nakon kritika da su dvije velike agencije za određivanje kreditnog rejtinga nedavno smanjile izglede za kineske obveznice.

U zajedničkom saopštenju ministara finansija Grupe 20 ponovljena su obećanja data na prošlom sastanku koji je održan u februaru u Šangaju.

Međutim, tada su se svjetske ekonomije suočavale s turbulencijama na tržištu zbog većeg pada ekonomskog rasta u Kini i velikog pojeftinjenja nafte koje su prijetile da ugroze svjetsku ekonomiju.

Američki sekretar za finansije Jakob Lev rekao je da saopštenje Grupe 20 o jačanju globalnog rasta predstavlja udarac anti-globalizaciji.

Lev je naveo da SAD ne može biti jedini pokretač rasta i da sve velike ekonomije moraju da raspodjele “alatke” i rade na privrednom rastu svijeta.

U saopštenju se navodi da, uprkos brojnim izazovima, ohrabruje činjenica da su se tržišta sada stabilizovala.

Ministar finansija Japana rekao je da su se međunarodna tržišta stabilizovala, ali da rizici i dalje postoje i izdvojio nestabilnost protoka kapitala.

Japan brine zbog naglog porasta vrijednosti jena, uprkos nesvakidašnjem potezu Centralne banke Japana koja je uvela negativnu kamatnu stopu.

Grupa G 20 priznaje ekonomsku stabilnost koja je postojala na početku godine, ali navodi da su se tržišta oporavila, ali da je rast i dalje skroman i neujednačen.

Najveća tržišna nervoza ove godine je usmjerena na Kinu, drugu po veličini ekonomiju svijeta, gdje je performansa lošija nego što se očekivalo, navodi se u saopštenju G 20.

Kineske vlasti saopštile su da je ekonomski rast pao na 6,7 odsto u prva tri mjeseca ove godine. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!