Capital.ba

G20: Dva biliona dolara za podsticanje globalne privrede

24.02.2014. / 10:10

139306418925_8SIDNEJ, Najveće ekonomije svijeta obećale su da će podstaći globalni privredni rast sa više od dva biliona dolara u narednih pet godina, udaljivši se od politike štednje u vrijeme slabog ekonomskog oporavka u svijetu.      

Ministri finansija i centralni bankari zemalja Grupe 20 (G20), koje čine 85 odsto svjetske ekonomije, takođe su dogovorili veću transparentnost monetarne politike, nakon turbulencija koje je izavala nedavna odluka američke centralne banke da smanji obim stimulacija najveće svjetske privrede, prenosi agencija Frans pres.

“Radićemo na ambicioznim, ali realističnim planovima da bi naš zajednički bruto domaći proizvod u narednih pet godina porastao više od dva odsto u odnosu na sadašnje prognoze”, naveli su lideri G20.

Američki ministar finansija Džek Lu naglasio je da su se G20 udaljile od debate o štednji i u potpunosti fokusirale na privredni rast. “Ako pogledate gdje smo bili prije godinu dana, raspravljali o štednji… Ovog vikenda, debata je bila o načinima da zajedno osmislimo strategije za napredak naših pojedinačnih ekonomija, kao i globalne ekonomije”, rekao je on.

Međunarodni monetarni fond (MMF) vjeruje da će ta strategija u naredne četiri godine dodati godišnje pola procentnog poena na globalni privredni rast počevši od iduće godine. Fond trenutno prognozira rast od 3,7 odsto ove i 3,9 odsto iduće godine. “Vjerujemo da će reforme o kojima se razgovaralo, ako budu sprovedene, omogućiti da taj cilj bude ostvaren, ako ne i premašen”, izjavila je direktorka MMF-a Kristin Lagard.

“Biće potrebne konkretne akcije širom G20 da bi se podstakle investicije, trgovina, konkurentnost i zapošljavanje, kao i da bi se popravila makroekonomska situacija. Svi smo spremni na neophodne korake da se očuva cjenovna stabilnost, uz blagovremenu reakciju na deflatorne i inflatorne pritiske”, naveo je domaćin sastanka G20, australijski ministar finansija Džo Hoki.

Lideri G20 su takođe izrazili žaljenje što MMF ne napreduje u sprovođenu reformi koje bi dale veće pravo glasa ekonomijama u usponu, pogotovo Kini. Američki Kongres odbio je da pruži podršku reformama, uprkos zahtjevima Bijele kuće.

Zemlje u usponu, na čelu sa Kinom i Brazilom, već godinama se žale na relativno mali broj glasačkih prava u MMF-u, koji ne oslikava njihovu realnu moć u svjetskoj privredi. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!