Capital.ba

FZO: Neosnovano protivljenje domova zdravlja ugovorima

18.03.2016. / 10:54

fzoBANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ocijenio je kao potpuno neosnovano protivljenje domova zdravlja u manje razvijenim opštinama u istočnom dijelu Srpske zaključenju ugovora za ovu godinu.

U Fondu tvrde da posebno vode računa o domovima zdravlja u manje razvijenim opštinama, kako posredstvom povoljnijih standarda ugovaranja koji se primjenjuju za njih, tako i izdvajanjem dodatnih sredstava za njihovo funkcionisanje.

Riječ je o dodatnim sredstvima koja se doznačavaju u skladu sa odlukom Vlade za domove zdravlja u demografski ugroženim područjima, gdje je, između ostalog, i starosna struktura osiguranika nepovoljnija.

“Na primjer, pojedini domovi zdravlja ovog područja, poput Bileće i Čajniča, dobili su po 80.000 KM dodatnih sredstava. Osim toga, većina domova zdravlja ove regije dobila je ukupno 70.000 KM za penzionisanje radnika koji su ispunili uslove za penziju, a za koje nije bio uplaćivan doprinos”, navodi se u saopštenju.

U Fondu tvrde da su svih 12 domova zdravlja u istočnom dijelu Republike Srpske nezadovoljni ugovorima sa ovom institucijom, a u prošloj godini dobili su i više od pola miliona KM dodatnih sredstava, te imaju 194 radnika viška.

Prema standardima i normativima, ovi domovi zdravlja trebalo bi da imaju ukupno 385 radnika, a u prošloj godini imali su 579 zaposlenih, zbog čega od ukupnih sredstava koja dobijaju od Fonda izdvajaju od 18 do čak 67 odsto za plate radnika koji su višak.

“Prema tome, postavlja se pitanje da li je zaista nedovoljno sredstava ili se njima neracionalno upravlja”, navodi se u saopštenju.

Iz Fonda poručuju da problemi nezadovoljnih domova zdravlja proizilaze iz činjenice da se godinama gomilao nepotrebni kadar, većinom nemedicinski, a da se novac koji treba da se usmjerava na zdravstvenu zaštitu troši na plate prekobrojnih radnika.

Kada je riječ o ugovorima, u Fondu kažu da se oni kreiraju na osnovu jasno definisanih kriterijuma, s tim da su upravo domovi zdravlja koji su ispoljili nezadovoljstvo ugovorima u povoljnijem položaju, jer se za njih primjenjuju niži standardi i normativi nego za domove zdravlja u razvijenim opštinama.

“U razvijenim opštinama na jedan tim porodične medicine dolazi 2.000 registrovanih lica, dok je taj broj u izrazito nerazvijenim i nerazvijenim opštinama 1.400, odnosno 1.600 pacijenata. Dakle, pojedinim domovima zdravlja, uprkos maksimalnoj pomoći koja im se pruža, konstantno je nedovoljno sredstava, dok, s druge strane, postoje domovi zdravlja koji ne dobijaju ni marku više od predviđenih redovnih sredstava, a nemaju problema u radu i poslovanju”, kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja.

U Fondu kažu da je isključivo ova ustanova zadužena za finansiranje zdravstvene zaštite osiguranika i da se prema broju osiguranika i određuje vrijednost ugovora, uz još neke parametre, a ne prema broju zaposlenih radnika ili prema drugim potrebama domova zdravlja.

“Takođe, FZO nije jedini koji treba da finansira zdravstvenu zaštitu osiguranih lica, već je obaveza i lokalnih zajednica da dijelom finansiraju primarnu zdravstvenu zaštitu za svoje stanovništvo, što većina uopšte ne čini ili izdvaja minimalne iznose”, poručuju iz Fonda. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!