Capital.ba

Francuska i Kina prave fond za zajednička ulaganja u svijetu

01.11.2016. / 8:45

PEKING, Francuska i Kina će uskoro osnovati fond za zajednička ulaganja u projekte u inostranstvu, izjavio je juče francuski ministar spoljnih poslova Žan-Mark Ero. sastanak

“Nuklearna elektrana Hinkli Point je vrlo dobar primjer naše saradnje u dobijanju poslova na trećim tržištima, i u svim sektorima”, rekao je Ero novinarima na zajedničkoj konferenciji sa kineskim šefom diplomatije Vangom Jiom u Pekingu, prenosi agencija Rojters.

Hinkli Point je 24 milijarde dolara vrijedan francusko-kineski projekat izgradnje prve britanske nuklearke u posljednjih nekoliko decenija.

“To je model koji ćemo podržavati svuda, uključujući Afriku i Aziju”, rekao je Ero.

On nije dao više detalja o zajedničkom fondu, koji je prvi put najavljen prošle godine.

Projekat Hinkli Point je konačno dobio “zeleno svjetlo”, nakon što ga je nova britanska premijerka Tereza Mej prvobitno odložila zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost, navodi Rojters.

Kineska nuklearna kompanija “Čajna DŽeneral Nuklear Pauer Korporejšen” (CGN) uložiće 6,0 milijardi funti (7,31 milijardi dolara) a francuski EDF 18 milijardi funti u projekat Hinkli Point.

U okviru sporazuma, EDF će pomoći CGN-u da dobije dozvolu za izgradnju vlastitog nuklearnog reaktora, Hualong, u Britaniji, u kojoj je režim propisa u oblasti nuklearne energije jedan od najstrožih u svijetu.

Kako navodi britanska agencija, Kina želi da se etablira kao izvoznik znanja i stručnosti u oblasti nuklearne energije, tako da će joj uspešna izgradnja elektrane u Velikoj Britaniji otvoriti vrata za druga tržišta.

Poslovne grupacije i zapadni zvaničnici se, međutim, često žale na ograničavanje pristupa stranim kompanijama u nekim kineskim industrijama, kao što su finansijske usluge, zdravstvo i logistika, ističući da su te restrikcije daleko veće od onih sa kojima se kineske firme suočavaju u inostranstvu.

Vang je rekao na brifingu za novinare da Kina pozdravlja ulaganja stranih firmi u Kini, i branio je kineski investicioni ambijent navodeći da je to zemlja u razvoju i da standardi u njenoj regulativi o stranim investicajma ne mogu da budu isti kao u razvijenim zemljama.

“Ako imate u vidu brzinu i stepen kojim se Kina otvara u odnosu na druge zemlje u razvoju, onda je ona jedan od lidera, možda čak i brža od nekih razvijenih zemalja”, rekao je Vang.

“Naravno, svjesni smo da kinesko investiciono okruženje treba poboljšavati. Ono što želim da naglasim jeste da će Kina postajati sve otvorenija i da će naš investicioni ambijent postajati sve bolji i bolji”, naglasio je on. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!