Capital.ba

Formiranjem konzorcijuma do razvoja

22.12.2013. / 14:54

petar djokicBEOGRAD,  Privrede Republike Srpske i Srbije imaju dosta komplementarnih karakteristika koje zarad boljeg privrednog razvoja treba iskoristiti, a jedan od načina je povezivanje preduzeća formiranjem zajedničkih konzorcijuma, rekao je danas u Beogradu ministar rada i boračko–invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić.
“Mislim da je posebno interesantna oblast agroindustrije i cijenim da ni Srbija niti Republika Srpska ne mogu same biti dovoljne da organizuju onoliko proizvoda u tom sektoru kolike su potrebe na tržištu”, rekao je Đokić novinarima na godišnjoj Skupštini Centra poslovnih inicijativa preduzetnika /CPI/ Srbije.

Navodeći da su važne i druge grane kao što su prerada metala i drveta u kojima se zajedničkim djelovanjem može nastupati na spoljnim tržištima, Đokić je istakao da je važno da se u narednom periodu razvija i projekat razmjene informacija o raspoloživim potencijalima u oblasti rada i mogućnostima za razmjenu ljudi.

On je rekao da je Skupština CPI važan skup na kojim se mogu dobiti saznanja o mogućnostima za saradnju.

“Ovdje sam u funkciji nastojanja da obezbijedimo što više posla i radnih mjesta u Republici Srpskoj. Ovo je izuzetno važan vid saradnje koju razvijaju Republika Srpska i Srbija”, poručio je Đokić.

Predsjednik CPI Makso Đukić istakao je da je jedan od prioriteta ove organizacije što čvršća saradnja i stvaranje konzorcijuma sa privrednicima Republike Srpske, kako bi zajednički konkurisali za velike infrastrukturne poslove na ovim prostorima kao što je gasovod “Južni tok”.

“Do sada su takve poslove dobijali strani konzorcijumi, koji su naše kompanije uzimali kao podizvođače. Valjda smo toliko pametni da možemo da to preskočimo i da pravimo konzorcijum `Željeznica Republike Srpske` sa `Lokomotivom` iz Niša najvećom fabrikom za remont šinskih vozila u Srbiji”, rekao je Đukić.

On je naveo da se sa Republikom Srpskom priprema zajedničko učešće “Lokomotive” i “Željeznica Republike Srpske” na tenderu, a da će se poslije Nove godine raditi sa “Zavarivačem” iz Vranja na osnivanju konzorcijuma sa sličnim firmama iz Srpske radi učestvovanja na tenderu za “Južni tok”.

Đukić je naglasio da su Vlade Srbije i Republike Srpske dale velike mogućnosti za saradnju i da privrednici sada treba sami da se organizuju po uzoru na kolege na Zapadu.

U radu Skupštine učestvuju i predstavnici Unije poslodavaca Republike Srpske, sa kojim je CPI nedavno sklopio sporazum o saradnji, na osnovu kojeg se nastoje rješavati konkretni problemi. Predsjednik Unije Predrag Zgonjanin zbog bolesti bio je spriječen da učestvuje.

CPI je formiran prošle godine zbog, kako je naveo Đukić, velikog nezadovoljstva radom Unije poslodavaca u Srbiji, a u članstvu ima više od 400 velikih privrednih subjekata koji zapošljavaju više od 35.000 radnika, kao i 20 malih i srednjih asocijacija i strukovnih udruženja. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!