Capital.ba

Fond solidarnosti – dobar temelj za obnovu

13.06.2014. / 13:24

zeljka cvijanovicBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da se zahtjev za osnivanje Fonda solidarnosti, koji može biti dobar temelj u ostvarenju cilja – obnove Republike nakon katastrofalnih poplava, nametnuo kao neminovnost.

Cvijanovićeva je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske navela da je, zakonom o Fondu solidarnosti predviđeno da se sredstva fonda obezbjeđuju iz posebnog doprinosa solidarnosti, poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara, naknada za korištenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije, domaćih i inostranih donacija, te domaćih i inostranih pomoći.

Ona je dodala da se sredstva obezbjeđuju i iz kreditnih sredstava Republike i jedinica lokalne samouprave, budžetskih sredstava Republike i jedinica lokalne samouprave, sredstava ostvarenih prodajom imovine stečene izvršenjem krivičnog djela i ostalih sredstava.

“Ova sredstva biće uplaćivana u Fond, a zakon jasno propisuje da se koriste za sanaciju štete izazvane poplavama u maju ove godine koje su nastale na stambenim, privrednim i energetskim objektima, uključujući i pomoć potrošačima električne energije, poljoprivrednim objektima, opremi, mehanizaciji, usjevima i zasadima, stočnom fondu, saobraćajnoj infrastrukturi, objektima vodosnabdijevanja i kanalizacije, objektima vodozaštite i hidromelioracionim objektima i objektima javnih institucija”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je zakon predvidio dodjelu jednokratne novčane pomoći do 5.000 KM za prioritetnu sanaciju šteta na stambenim objektima.

Prema njenim riječima, Vlada je u obavezi da, na prijedlog Upravnog odbora Fonda, donese više podzakonskih akata za primjenu ovog zakona.

Cvijanovićeva je dodala da će se, radi postizanja potpune transparentnosti, na internet stranici Vlade objavljivati mjesečni izvještaj o prikupljanju i trošenju sredstava fonda.

Ona je navela da će Fond podnositi izvještaj o svom radu Vladi, a Vlada Narodnoj skupštini, dok bi nadzor nad prikupljanjem i raspodjelom sredstava trebalo da vrši posebno radno tijelo Narodne skupštine kojim bi predsjedavao poslanik iz najveće opozicione partije.

“S obzirom na to da smo svjesni stepena nastalih šteta i neminovnosti dugotrajne obnove, predviđeno je da ovaj zakon ostane na snazi sedam i po godina, što znači do 31. decembra 2021. godine”, navela je predsjednik Vlade Srpske.

Prema predloženom zakonu o Fondu solidarnosti za obnovu Srpske, nadležnost fonda je uspostavljanje Jedinstvenog registra šteta i upravljanje i raspolaganje namjenskim sredstvima za obnovu Republike.

“Cijeneći obimnost štete, područje grada Doboja i opštine Šamac prema ovom zakonu smatraju se područjem posebne brige za koje se mogu propisati i posebni uslovi, načini i oblici sanacije štete”, istakla je Cvijanovićeva.

Predviđeno je da u Upravni odbor Fonda, koji ima 11 članova, osim članova Vlade, uđu i tri gradonačelnika, odnosno načelnika jedinica lokalne samouprave sa poplavljenih područja, jedan predstavnik zaposlenih u Republici i jedan predstavnik međunarodnih finansijskih institucija, odnosno donatora. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!