Capital.ba

Fitch potvrdio slovenački kreditni rejting, izgledi stabilni

21.12.2020. / 8:40

LJUBLJANA, Agencija za kreditni rejting Fitch potvrdila je dugoročnu procjenu slovenačkog državnog duga A. Izgledi su stabilni.

Slovenija takođe ima povoljan kreditni rejting s druge dvije najveće svjetske agencije za kreditni rejting – Standard & Poor's i Moody's.

Početkom oktobra agencija za kreditni rejting Moody's povisila je slovenački kreditni rejting za jedan stepen na A3 i dala joj stabilne izglede.

Prošlu je sedmicu novu ocjenu objavio i Standard & Poor's koji je održao slovenačku ocjenu na AA s jednako stabilnim izgledima.

Prema Fitchu u najnovijem rejtingu, rejting Slovenije podržavaju visoki pokazatelji političke i institucionalne učinkovitosti i humanog razvoja, kao i vjerodostojna ekonomska politika podržana članstvom u EU.

To nadmašuje visok nivo javnog duga u poređenju s drugim zemljama s ocjenom A, malu veličinu privrede i spor napredak u provođenju strukturnih reformi.

Prema Fitch-ovoj procjeni, stabilni izgledi odražavaju otpornost slovenačke privrede na učinke pandemije covida-19, koju je Slovenija izgradila posljednjih godina.

To daje nadu da će se deficit opšte države koji proizlazi iz mjera za ublažavanje učinaka epidemije postepeno smanjivati nakon završetka krize.

Agencija za kreditni rejting procjenjuje da će se slovenački bruto domaći proizvod (BDP) ove godine smanjiti za 6,9 odsto.

Neizvjesnost oko epidemiološke situacije nastaviće se početkom 2021. godine i odgodiće oporavak.
Prognozu privrednog rasta za sljedeću godinu Fitch je revidirao s prethodnih 4,9 odsto na 4,1 odsto.

Očekuje se da će se 2022. slovenački privredi rast ubrzati na 4,8 odsto.

Prema Fitchu, rast nezaposlenosti neće biti prejak.

Za period 2020./21. predviđa stopu nezaposlenosti Slovenije na 5,2 odsto, što je znatno ispod nivoa iz posljednje ekonomske krize, kada je skoro još jednom bila viša.

Prema projekcijama agencije, ovogodišnji deficit opšte države porasće na 8,8 odsto BDP-a zbog visokih izdataka za ublažavanje učinaka epidemije, ali očekuje se da će pasti na 6,5 odsto BDP-a sljedeće godine, a zatim na 4,1 odsto 2022. godine.

Očekuje se da će se situacija poboljšati i udjelom državnog duga u BDP-u – s skoka od skoro 17 postotnih bodova na 82,1 odsto BDP-a ove godine, a očekuje se da će pasti na 79,2 odsto BDP-a do 2022. godine. Seebiz

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!