Capital.ba

Fiskalne kase skresale sivu ekonomiju

02.08.2012. / 7:10

BANJALUKA, Uvođenjem fiskalnih kasa u Republici Srpskoj značajan dio prometa prešao je iz sive zone u legalne tokove, ali se rast prihoda od poreza nije osjetio u punoj mjeri zbog najtežeg udara globalne ekonomske krize koji je uslijedio u tom periodu.

Prva fiskalna kasa u RS puštena je u rad u avgustu 2008. godine, dok je FBiH fiskalizaciju počela da sprovodi u novembru 2010. godine.
U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH kažu da je fiskalizacija doprinijela uvođenju reda u prikupljanju javnih prihoda, jer je došlo do rasta broja poreskih obveznika. Iako statistika pokazuje da su prihodi od PDV-a u 2009. i 2010. godini smanjeni, ekonomisti ističu da je to posljedica udara globalne ekonomske krize i da bi smanjenje bilo i veće da nisu uvedene fiskalne kase.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO BiH Ratko Kovačević kaže da je glavni efekat fiskalizacije koji podrazumijeva da bude prijavljivan cijeli promet i da na taj iznos budu plaćane obaveze ostvaren, što se pokazalo i kroz rast broja PDV obveznika.
– Prije uvođenja PDV-a pretpostavljalo se da će u sistemu PDV-a u BiH biti oko 18.000 obveznika. Međutim, danas je u jedinstvenom registru obveznika u UIO oko 50.000 obveznika. Tome je značajno doprinijela i fiskalizacija – rekao je Kovačević.
Sva pravna lica dužna su da se registruju kao PDV obveznici ukoliko im je promet u prethodnoj godini prelazio 50.000 maraka.
Prihodi od PDV-a čine glavni izvor finansiranja za budžete, a od njegovog uvođenja 2006. godine zaključno sa 2011. godinom po tom osnovu je prikupljeno 17,4 milijarde maraka. Najmanji prihodi od PDV-a bili su u 2006. godini kada su prikupljene 2,4 milijarde, a najveći u 2008. i 2011. kada su poreznici “ubrali” po 3,1 milijardu maraka.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da je fiskalizacija doprinijela tome da porezom bude obuhvaćen najveći dio privredne aktivnosti i da bude smanjen obim sive ekonomije.
– Fiskalizacija je doprinijela smanjenju sive zone i povećanju javnih prihoda. Najveća greška je u tome što je prihod od PDV-a neracionalno trošen. Umjesto za razvoj proizvodnje, novac je potrošen na širenje administracije – rekao je Pavlović.
On je kazao da je smanjen prihod od PDV-a u 2009. i 2010. godini posljedica globalne ekonomske krize.
– Upravo u tom periodu je bio najsnažniji uticaj ekonomske krize. To se vidi i iz podatka da je u 2011. godini došlo do relativnog oživljavanja prihoda od PDV-a – rekao je Pavlović.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovina regije Banjaluka Bogdan Marjanović s druge strane proces fiskalizacije vidi kao glavni uzrok zatvaranja velikog broja manjih prodavnica i preduzetničkih radnji.
– Uvođenje fiskalnih kasa bio je glavni razlog zatvaranja ne samo malih prodavnica u Srpskoj, već i preduzetničkih radnji koje su ostvarivale promet od 200.000 do 250.000 maraka na godišnjem nivou. Sve prodavnice koje su ostvarivale promet na ovom nivou su uništene – rekao je Marjanović.
Kako bi posljedice na taj sektor bile ublažene, Marjanović navodi da bi trebalo limit za ulazak u sistem PDV-a povećati sa 50.000 na 250.000 maraka godišnjeg prometa.
U Poreskoj upravi RS, koja je sprovela fiskalizaciju u Srpskoj, kazali su da je od početka primjene Zakona o fiskalnim kasama do kraja 2011. godine izdato 44.025 rješenja o fiskalizaciji.
– Inspektori su obavili 12.355 kontrola fiskalnih kasa i 10.373 kontrole evidentiranja prometa putem fiskalnih kasa. U postupku kontrole evidentiranja prometa putem fiskalnih kasa u 2011. godini izdata su 5.632 prekršajna naloga u iznosu od 4,47 miliona KM, a naplaćeno je 769 naloga u vrijednosti od 499.000 maraka – naveli su u Poreskoj upravi RS.
Hrvatska
Poreska uprava Hrvatske najavila je da će od 2013. godine nagrađivati sve stanovnike koji prijave obveznike koji ne izdaju fiskalni račun.
U sklopu akcije “Fer-plej” svi koji prijave poreske “varalice” biće nagrađivani sa po 500 kuna (oko 130 KM).
Prihodi od PDV-a od 2006. do 2011. godine
Godina    Iznos (milijardi KM)
2006.          2,4
2007.         2,8
2008.         3,1
2009.         2,8
2010.         2,9
2011.          3,1
Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!