Capital.ba

FIPA nije privukla nijednog ozbiljnog investitora

25.07.2012. / 8:55

SARAJEVO, Agencija za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) u posljednjih desetak godina potrošila je gotovo 20 miliona KM iz budžeta BiH, a za to vrijeme nije uspjela da privuče nijednog ozbiljnijeg investitora.

U posljednje dvije godine za FIPA je izdvajano čak 3,5 miliona KM, a najveći dio budžetskih sredstava namijenjenih za funkcionisanje Agencije bude potrošen za iznajmljivanje luksuznih prostorija, plate 26 zaposlenih i devetočlani Upravni odbor.

Samo za naknade za članove Upravnog odbora, koji se u prosjeku sastane dva puta godišnje, svake godine bude potrošeno oko 50.000 KM, što znači da je svaki član za nekoliko sati rada zaradio više od 5.000 KM ili oko 2.500 KM po sjednici. Zanimljivo je da su u Upravnom odboru ove agencije dva člana Saveza poslodavaca RS, koji u RS nije reprezentativan da predstavlja poslodavce.

Za godišnji zakup kancelarija u ”Avazovom” tornju u Sarajevu prošle godine izdvojeno je 240.000 KM, a osim toga, FIPA plaća kiriju i za prostorije u Banjaluci i Mostaru, gdje se nalaze sjedišta regionalnih kancelarija. Nakon nekoliko upozorenja za prevelike troškove, sjedište FIPA nedavno je premješteno na drugu lokaciju, međutim, na internet stranici ove agencije ostali su stari brojevi telefona. Takođe, na ovoj internet stranici stoji samo kratko obavještenje da su premješteni na drugu lokaciju, ali bez kontakt podataka.

U Regionalnoj kancelariji u Banjaluci, preko koje smo pokušali doći do direktorice FIPA Jelice Grujić, rekli su nam da su preseljeni prošle sedmice i ponovo nam dali stare brojeve telefona koji se ne koriste.

Učinak FIPA za sve ove godine sveden je na emitovanje promotivnih spotova o BiH, održavanje konferencija, seminara i eventualnu pomoć stranim investitorima koji žele da investiraju u BiH.

Prošle godine FIPA je potrošila ukupno 1.582.581 KM, a tražili su čak 3.813.000 KM. Od ukupno potrošenih sredstava na plate 29 zaposlenih otišlo je 881.828 KM, a na naknade 178.678 KM. Putni troškovi zaposlenih u ovoj agenciji budžetske korisnike koštali su čak 41.997 KM, dok su za telefonske i poštanske usluge potrošili takođe više od 41.000 KM.

Troškovi održavanja pet službenih vozila prošle godine koštali su 21.150 KM, dok je za iznajmljivanje zgrada i poslovnog prostora otišlo čak 244.890 KM.

Rezultati rada ove agencije najbolje se vide na prilivu stranih investicija u BiH, koji iz godine u godinu bilježe stalan pad, pa je tako u toku prošle godine u BiH uloženo svega 313 miliona evra. Poređenja radi, Hrvatska je prošle godine privukla više od milijardu evra ino-kapitala, dok je u Srbiju za prvih osam mjeseci pristiglo više od 1,2 milijarde evra.

Prema podacima Ministarstva spoljne trgovine BiH, u prvom kvartalu ove godine strana ulaganja u Bosnu i Hercegovinu iznosila su samo nešto više od četiri miliona evra, što je za preko 50 miliona evra manje nego u istom periodu prošle godine.

Strana ulaganja u BiH u aprilu su bila manja od dva miliona evra, a u maju nešto malo viša od 25 miliona. Najveće ulaganje u tom mjesecu došlo je iz “Mercatora”, nešto više od 10,5 miliona evra, te iz “Argete”, nepunih sedam miliona.

I pored evidentnog sve lošijeg poslovnog ambijenta, FIPA je tokom prošle godine za spoljne saradnike izdvojila preko 47.000 KM, dok su kao aktivnosti u izvještaju o radu naveli, između ostalih, i prisustvo predstavnika Agencije na sajmovima “Moscow International Investment Show” i američko-balkanskom poslovnom samitu “US-Balkans Business Summit”, što je poreske obveznike koštalo oko 25.000 KM.

Mnogi ističu da ne znaju šta radi ova agencija, s obzirom na to da smo po lakoći poslovanja i konkurentnosti najlošiji u regionu, da je kreditni rejting u prošloj godini snižavan nekoliko puta, te da smo prema percepciji korupcije u rangu sa Liberijom i Zambijom. Takođe, po ekonomskim slobodama nalazimo se u rangu sa zemljama poput Kenije, Kambodže i Nikaragve.

Alija Remzo Bakšić, izvršni direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kaže da FIPA ne radi svoj posao te da bi oni, umjesto što štampaju brošure, trebalo da rade na stvaranju povoljnijeg ambijenta za privlačenje investitora.

“Ona je potrebna, međutim, ona se ne bavi time i nikada nije napravila analizu šta su zemlje iz okruženja uradile kako bi privukle investitore. Takve agencije postoje u zemljama okruženja”, kaže Bakšić.

On ističe da se nadležnosti FIPA i Spoljnotrgovinske komore prepliću te da je i to jedan od problema, jer FIPA radi poslove koje svagdje rade komore.

“Oni na osnovu analiza treba da prave pretpostavke, a način na koji sada funkcionišu nikome ne donosi korist”, kaže Bakšić i dodaje da u BiH nema ozbiljnih velikih stranih investitora koje treba preferirati u odnosu na domaće iz razloga što za neku proizvodnju imaju obezbijeđene kupce, pišu Nezavisne novine.

Brojke

Budžet – tražili 3.813.000 KM, potrošili 1.582.581 KM
Bruto plate – 881.828 KM (29)
Naknade – 178.678 KM
Putni troškovi – 41.997 KM
Telefonske i poštanske usluge – 41.912 KM
Troškovi za službena vozila (5) – 21.150 KM
Iznajmljivanje zgrada – 244.890 KM

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!