Capital.ba

Finansijski sektor najuređeniji dio ekonomije BiH

08.05.2008. / 16:13

BANJALUKA, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je da je finansijski sektor najuređeniji dio ekonomije BiH , te da je finansijski sektor i komercijalno bankarstvo odigrao značajnu ulogu u ekonomskom rastu u BiH.

Kozarić je najavljujući za sutra  konferencijski dio manifestacije “Dani BH finansija” istakao da su komercijalne banke u  BiH u prošloj godini plasirale 11 milijardi KM, od toga privatnim preduzećima 4,8 milijardi ili 43 odsto, građanima 5,4 milijarde KM ili 48 odsto , javnim preduzećima 658 miliona KM ili šest odsto i ostalim sektorima tri odsto.

Kozarić, koji je i predsjedavajući  Organizacionog odbora manifestacije “Dani BH finansija”, je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da se ovogodišnja, treća po redu manifestacija “Dani BH finansija” održava pod nazivom “Finansijska stabilnost – stvarnost ili iluzija”, te da će se u toku radnog dijela razgovarati o važnosti finansijske stabilnosti, na koji način se ona definiše i koje su potencijalne opasnosti za BH ekonomiju, a koje su prednosti.

Prema riječima Kozarića, BH nije osjetila direktan uticaj krize u SAD-u, jer bankarske institucije prisutne na BH tržištu nisu aktivne na širem, internacionalanom prostoru.

Kozarić je istakao da su učešće u konferencijskom dijelu “Dana BH finansija” potvrdili ministri finansija BiH, F BiH i RS, predstavnici berzi, Komisija hartija od vrijednosti RS i F BiH, te priznati ekonomski i finansijski stručnjaci iz zemlje i regiona, te da će otvaranje konferencije “Dani BH finansija” otvoriti premijer RS Milorad Dodik.

Prema riječima Kozarića razgovaraže se i o tržištu kapitala, koji prema riječima Kozarića predstavlja veliku šansu za BiH.

Kozarić je izrazio očekivanje da će se iz manifestacije “Dani BH finansija” izvući određeni zaključci i da će se dati preporuke i vizije razvoja finansijskog sektora u BiH, naglasivši da je riječ o tradicionalnoj manifestaciji koja se održava u okviru Banjalučkog sajma

Kozarić je istakao da se sutra očekuje učešće svih predstavnika komercijalnih banka, predstavnika vlada na svim nivoima, predstavnike mikrokreditnih organizacija, lizing kompanija i osiguravajućih kuća.

Viceguverner CB BiH Ljubiša Vladušić je  istakao da se ovogodišei “Dani BH finansija” održavaju u vremenskom intervalu koji je vrlo interesantan sa svjetskog aspekta krize, navideći da  je evidenta situacija američke privrede u blagoj fazi ulaska u recesiju.

“BiH nije bila direktni učesnik u privrednim tokovima sa SAD-om”, rekao je Vladušić i dodao  da BiH ima rezervnu valutu – euro, naglasivši da se sve ono što se dešava vezano za evro prenosi direktno BiH.

Prema riječima Vladušića u BiH prošle godine inflacija je bila nešto veća nego Evropskoj monetarnoj uniji i EU , te da je na kraju 2007. godine  iznosila 4,9 odsto i da je očekivana inflacija u ovoj godini u iznosu od 7 odsto.

“Inflacija u EU trenutno iznosi 3,7 odsto ,veća nego što je očekivana, što bi moglo sigurno imati druge negativne aplikacije za BiH i njenu privredu koja je orjentisana na ključne stvari koje povećaju cijene, a to je prije svega nafta i njena cijena u svijetu, a s druge strane BiH je nažalost uvoznik hrane koja značajno ima uticaja na inflaciju”, rekao je Vladušić.

On je istakao da su mnoge institucije koristile sugestije i zaključke prethodnh  manifestacija “Dani BH finansija”, što prema njegovim riječima opravdava postojanje ovakve i sličnih manifestacija u BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!