Capital.ba

Finansijska elita u Bečićima: Fali političke volje za reforme

10.06.2016. / 14:21

samit beciciBEČIĆI, Dvodnevni Samit ministara finansija, guvernera Centralnih banaka i direktora Poreskih uprava iz regiona počeo je danas u Bečićima.

Prva u nizu panel diskusija bila je na temu „Stabilizacija javnih finansija bez žrtvovanja privrednog rasta“, a na kojoj su govorili ministri finansija.

Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da se BiH suočava sa dnevnim političkim problemima koji je koče. On smatra da se ne smiju smanjivati troškovi plata.

„Tako se gube vrijedni i kvalitetni ljudi“, istakao je Bevanda.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da u BiH nema političke volje da se sprovedu reforme.

„Na prezentacijama sve izgleda sjajno, kao i kada gledamo statistike. Međutim, kada pitamo privrednike i građane, oni se ne bi složili sa tom ocjenom. Sveli smo rashode na minimum, ali to nije dovelo do očekivanog privrednog rasta“, istakao je Tegeltija.

Rekao je da se mora otvoreno govoriti o blokadama.

„Čitavu 2015. godinu smo potrošili na usaglašavanje oko popisa, da bi jedan čovjek na kraju došao i sve to promijenio. Imali smo bitnije teme. U takvim uslovima je nemoguće raditi“, rekao je Tegeltija.

Njegov srpski kolega Dušan Vujović kaže da je Srbija u ovoj godini dug smanjila za 600 miliona evra, te da stranci nikada nisu imali veće interesovanje za ulaganje.

“Srbija je kao skakač u dalj. S tim da je, umjesto dijela pjeska koji skakač preskače, ambis“, istakao je Vujović.

Jelka Miličević, ministar finansija Federacije BiH, rekla je da je FBiH u fiskalnoj 2015. godini za 4 odsto povećala broj registrovanih privrednih subjekata, a štednju građana za 8 odsto.

„Mi smo još zemlja u tranziciji. Kod nas još uvijek traju strukturne promjene. Najveći problemi su nam penzioni i zdravstveni fondovi“, rekao je ministar finanasija Crne Gore Raško Konjević.

Dodao je da su im svijetao primjer, ono ka čemu idu, reforme koje su provođene u Rumuniji i Bugarskoj.

„One su urađene pod pozitivnim pritiskom EU i urodile su plodom“, istakao je Konjević i naglasio da Crna Gora ima najveći deficit u regionu, zbog kredita za kapitalni projekat – izgradnju autoputa.

Avdulah Hoti, ministar finansija Kosova, kaže da su prošle godine imali udvostručene strane investicije.

„To pripisujemo transparentnosti. Imamo i plan iz decembra 2014. godine, koji se i provodi, tako da naši građani znaju šta ih očekuje“, istakao je on.

Dodao je da nemaju nikakve mehanizme za borbu protiv utaje poreza.

„Idemo na povjerenje. Represivne mjere su, po meni, mač sa dvije oštrice“, naglasio je Hoti.

Direktor korporativnih poslova i komunikacija Japan tobako international-a (JTI) za Zapadni Balkan Goran Pekez, iz ugla privrednika, kaže da što se njihove kompanije tiče, najbitnije je uređenje akcize.

„U BiH postoji prostor da uspore povećanje akciza na cigarete. EU regulativa za akcize na cigarete iznosi 90 evra na 1.000 cigareta. Hrvatska i Slovenija, kao i neke skandinavske zemlje su imale četiri godine od datuma pristupanja EU da ujednače akcize sa propisanom“, istako je on.

Samit se održava u organizaciji nedeljnika NIN, pod pokroviteljstvom ministarstva finansija Crne Gore, a VIP partner Samita je kompanija JTI. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!