Capital.ba

Fina zaprimila 40 zahtjeva za lični bankrot

17.01.2016. / 14:39

kune11ZAGREB, Iako još nisu donijeti svi potrebni podzakonski akti kako bi se počeo sprovoditi Zakon o stečaju potrošača, koji je na snazi od početka godine, Finansijska agencija (Fina) je dosad zaprimila 40 zahtjeva za pokretanjem vansudskog postupka ličnog bankrota, na koji imaju pravo građani koji su u blokadi duže od 90 dana, a ne mogu platiti dospjeli dug veći od 30.000 kuna.

Kako bi postupak mogao početi, Ministarstvo pravosuđa bi do kraja januara trebalo usvojiti osam podzakonskih akata, a Vlada Hrvatske Uredbu o utvrđivanju kriterija i načinu obračuna i plaćanja nagrade povjerenicima koji će sučestvovatiu sudskim postupcima.

U Mistarstvu ističu da nijedan od ukupno devet propisa nije mogao biti donesen prije stupanja na snagu samog zakona.

Po najnovijim podacima, u novembru 2015. u blokadi je bilo 324.350 građana, čiji je dug iznosio 36,33 milijarde kuna ili 1,5 posto više nego prethodnog mjeseca.

Lični bankrot ili potrošački stečaj zamišljen je kao krajnja mjera kojoj prethodi nekoliko koraka, a može je pokrenuti samo potrošač. Prvo je dužan sklopiti sporazum sa povjeriocima u vansudskom postupku, pred savjetovalištem Fine uz pomoć posrednika, a ako to ne uspije postupak se nastavlja na sudu.
I na sudu se može postići nagodba, no ako ni to ne uspije sud će imenovati povjerenika koji predstavlja svojevrstan most između suda, potrošača i povjerioca.

Zakon propisuje da vrijeme nakon proglašenja ličnog stečaja ne može biti kraće od jedne i duže od pet godina. U tom se periodu dugovi potrošača pokušavaju namiriti prodajom njegove imovine, to ne vrijedi za jedinu primjerenu nekretninu u kojoj živi, a nakon pet godina preostali dug mu se briše.
Za to bi vrijeme potrošač bio dužan prijavljivati stečajnom povjereniku sve promjene vezane za svoju imovinu, morao bi pokušati naći posao ako ga nema, prihvatiti sezonske poslove ako je za njih kvalifikovan te prijaviti svako sticanje nasljedstva koje ulazi u stečajnu masu.

Po procjenama Ministarstva pravosuđa, godišnje bi se na vansudske postupke u Fini moglo javiti oko 20.000 ljudi, dok bi ih 2.000 do 3.000 moglo završiti u stečaju na sudu. Po podacima Fine, prosječan dug po jednom od 324.000 blokiranih iznosi 100.000 kuna. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!