Capital.ba

Feliks Baumgartner uspješno skočio sa 39 kilometara visine

15.10.2012. / 7:25

NJUJORK, Padobranac i ekstremni sportista Feliks Baumgartner (43) skočio je sa ivice orbite, sa visine od tačno 39.068 metara.
Trebalo mu je nekoliko minuta da se psihički pripremi dok je stajao na vratima kabine, nakon čega je poleteo u ambis. On je probio zvučni zid, a čitav skok je trajao pet i po minuta. Feliks je nakon probijanja zvučnog zida aktivirao prvi padobran.

 
Feliks je tako postao prvi svjetski nadzvučni padobranac.
– Dolazim kući – rekao je Baumgarnter prije skoka.
Njegova majka Ava je zaplakala od radosti nakon što je poduhvat prošao uspješno.
Baumgartner, koji se za ovo pripremao pet godina, današnjim skokom je postao prvi čovjek koji je slobodnim padom probio zvučni zid. Ovaj Austrijanac je, takođe, oborio rekorde u najvišem letu balonom kojim je upravljao čovjek, u najbržem slobodnom padu i u slobodnom padu sa najveće visine.
Nezvanično, on je postigao 4,22 minute slobodnog pada, čime nije oborio rekord svog mentora Džoa Kitindžera, koji ga je pratio iz Kontrolne sobe.
Balon napunjen helijumom krenuo je iz Rozvela u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko u 17,31, a u 19,43 u kontrolnom centru odlučeno je da Baumgartner može da skoči. Već poslije 32 sekunde on je probio zvučni zid, a najveća brzina kojom je padao iznosila je 1.173 kilometra na sat.

Par sekundi poslije probijanja zvučnog zida Baumgarner je javio kontrolnom centru da je sve u redu. Četiri minuta i 19 sekundi po iskakanju iz kapsule, Baumgartner je otvorio prvi od četiri padobrana, što je značilo da je svaka opasnost prošla i da je misija uspješno okončana.
U 20,16 časova Baumgartner je mirno doskočio na zemlju i ušao u istoriju.
Bilo je planirano da se skok izvede sa visine od 36.580 metara, međutim, balon sa kapsulom u kojoj je bio Baumgartner je premašio tu visinu. Feliks, iskusni padobranac, je prije skoka spustio vizir na kacigi kako bi zaštitio oči od sunca i kabina je dekompresovana.
Njegov tim je odlučio da će Baumgartner skočiti uprkos problemu sa grijačima u kacigi, zbog čega mu se zamaglio vizir. Tim je čekao spremno na Zemlji da, ukoliko nešto pođe kako ne treba, daljinskim putem aktiviraju padobran kako bi Baumgartner bezbjedno sletio.
Kapsula, koja je premašila željenu visinu, sada se polako spušta i kotira na oko 39 kilometara iznad nivoa mora. Kapsula je malo usporila kako se atmosfera proredila, a balon se naduvao na svoju punu veličinu, opsega 9.144 kubičnih metara.
Baumgartner je prethodno sa Tvitera poručio:
– Ovdje je prelijepo! –
– Uživo iz svemira! Svijete, prelijep si! – naveo je on.
Kapsula je tokom uspinjanja počela da zanosi na zapad, odakle je lansirana. Jedno vrijeme je zanosila ka istoku, iznad naseljenog područja, a potom je počela da se kreće jugoistočno.
Baumgartner je neprestano provjeravao visinu kapsule i kabine i nivoe kiseonika. Temperatura van kapsule bila je -10, a unutra oko 11 stepeni Celzijusovih. Neustrašivi Feliks i Džo Kitindžer iz Kontrole misije su još jednom prošli kroz korake koje Feliks mora da prođe tokom skoka.
Kitindžer je jedina osoba sa kojom Neustrašivi Feliks komunicirao dok je bio u kapsuli. On je pripremao Feliksa za skok. Kitindžer je ukazao Baumgartneru da pazi da ne dehidrira i da održava svoje nivoe kiseonika.
– Dosta smo vježbali i sada se to isplatilo – rekao je Baumgartner.
Ovo je prvi put u istoriji da je ovoliko veliki balon lansiran sa čovjekom. Zanimljivo je reći i da je Baumgartnerov balon tri puta veći od najvećeg balona sa ljudskom posadom.  Agencije

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti