Capital.ba

Fed: 29 od 30 američkih banaka prošlo stres-testove

22.03.2014. / 19:57

sve-kriza-u-svetu_620x0VAŠINGTON, Godišnji test finansijskog zdravlja najvećih američkih banaka, kog sprovodi tamošnja centralna banka, pokazao je da su banke dovoljno snažne da izdrže ozbiljnu ekonomsku krizu, što je znak da će mnoge od njih vjerovatno uskoro dobiti “zeleno svjetlo” da nagrade investitore podizanjem dividendi i otkupom akcija.

Američka Uprava federalni rezervi (Fed) navodi da 29 od 30 najvećih banaka ima dovoljno kapitala da nastavi sa kreditiranjem čak i pod pretpostavkom da će ekonomske slabosti u SAD, uključujući pad cijena nekretnina i rast nezaposlenosti, potrajati i iduće godine, piše američki list Volstrit žurnal.

Banka Zajon (ZION Bankcorp), regionalni kreditor iz Solt Lejk Sitija, jedina je koja nije ispunila minimalne standarde Feda, budući da njen visokokvalitetni kapital (Tier 1) u odnosu na ukupni iznosi 3,6 odsto, što je ispod minimalnih pet odsto prema zahtjevima centralne banke.

Šest najvećih banaka u SAD zaradilo je prošle godine 76 milijardi dolara, svega šest milijardi manje od njihovog zajedničkog rekorda. Prema podacima firme SNL fajnenšel, sve američke banke zaradile su rekordnih 154,6 milijardi dolara u 2013. Neke od najvećih banaka, uključujući Benk ov Amerika i “Morgan Stenli”, nisu isplaćivale dividende od početka finansijske krize.

Rezultati stres-testova biće faktor u odluci Fed-a da odobri ili odbije planove pojedinačnih banaka da vrate milijarde dolara akcionarima kroz dividende ili otkup akcija. Analitičari ove godine očekuju da banke isplate najveću sumu novca barem od 2007, pokazala je procjena koju je za Volstrit žurnal izradila agencija “Tomson Rojters”.

Prema Fed-ovom najpesimističnijem scenariju, koji podrazumjeva duboku recesiju, skok nezaposlenosti, oštar pad cijena nekretnina i potonuće akcija na berzama od gotovo 50 odsto u periodu od devet kvartala, 30 banaka pretrpjelo bi ukupne gubitke na zajmovima od 366 milijardi dolara, trgovinske gubitke od 98 milijardi i neto gubitak prije oporezivanja od 217 milijardi dolara.

Među bankama koje su prošle stres-testove, najgore rezultate imala je Benk ov Amerika, čiji bi Tier 1 prema najpesimističnijem scenariju iznosio 5,9 u odnosu na prošlogodišnjih 6,8 odsto. Većina banaka prošla je bolje nego prošle godine, ali su neke, uključujući Sitigrup, zabilježile veći pad kapitala u odnosu na 2013.

Druga po redu banka sa najslabijim rezultatom je “Morgan Stenli”, čiji Tier 1 iznosi 6,1 odsto, zatim slijede “J. P. Morgan Čejs” sa 6,3 odsto, “Goldman Saks” sa 6,9 odsto i Sitigrup sa 7,2 odsto. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!