Capital.ba

FBiH: Od 1.200 firmi, revizori ušli samo u tri

24.02.2016. / 12:41

feroelektroSARAJEVO, Revizija privatizacije u FBiH jako je spora i dosadašnji rezultati su slabi jer na njoj rade samo dva revizora, te je sve izvjesnije da neće biti završena u očekivanom i zakonskom roku od pet godina, koji ističe u 2017. godini, nego će, po svemu sudeći, on biti pomjeren, kažu u Parlamentu FBiH.

Do sada je, i to u prošloj godini, kada je počela da radi Agencija za reviziju privatizacije FBiH, izvršena revizija privatizacije svega tri firme, od planiranih 20 za prošlu godinu.

Riječ je o firmama “Dita” Tuzla, “Feroelektro” Sarajevo i hotel “Holiday” Sarajevo, a prema spiskovima Agencije za reviziju privatizacije ukupno je oko 1.200 privatizovanih firmi u FBiH koje bi trebalo revidirati.

Za ovu godinu Agencija za reviziju privatizacije FBiH planirala je reviziju pet preduzeća, i to “Vranica” Sarajevo, “Centrotrans-DC” Sarajevo, Rudnik mangana Bužim, hotel “Dalmacija” Kiseljak i “BNT Kovačnica” Novi Travnik.

Istovremeno, ova agencija, prema informaciji o njihovom radu od marta do oktobra prošle godine, nema revizora koji bi radili reviziju privatizacije banaka.

“Ne mogu biti zadovoljan dosadašnjom revizijom. Pitanje je zašto su trebale dvije godine od donošenja zakona da se formira Agencija i zašto nije u tom periodu popunjena kadrom. Izgubljene su dvije godine bezveze. Zakon je dao rok od pet godina, a toliko toga treba da urade da ne vjerujem da će stići”, kazao je Nasir Beganović, šef Kluba poslanika SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.

Ovaj dom je nedavno primio k znanju informaciju o izvršenim revizijama privatizacije za period mart – oktobar 2015. godine.

Istovremeno je donesen zaključak kojim je Vlada FBiH zadužena da ukine moratorij na zapošljavanje kada je u pitanju zapošljavanje šest revizora u Agenciju za reviziju privatizacije FBiH.

Elvir Karajbić, šef Kluba poslanika SDP-a, rekao je da je očito da će rok za reviziju biti produžen, te da je ona jedna od strateških stvari, ali da se Vlada FBiH prema njoj ne odnosi na takav način.

Prema informaciji koja je bila pred poslanicima, za jedan revizorski izvještaj trebaju dva i po do tri mjeseca.

Bilo je planirano deset zaposlenih, od čega osam revizora, ali u ovoj agenciji rade samo dva s obzirom na to da je Vlada FBiH donijela moratorij na zapošljavanje u institucijama, te prošlogodišnji plan nije mogao biti ispoštovan.

Takođe, u informaciji je istaknuto da je na izvještaj o reviziji privatizacije koji se odnosi na “Ditu” uložena žalba Agencije za privatizaciju Tuzlanskog kantona i Vlada FBiH je naložila formiranje stručnog tijela koje će žalbe rješavati, ali ono još nije formirano.

Inače, budžetom FBiH za prošlu godinu za rad Agencije za reviziju privatizacije FBiH bilo je planirano oko 308.500 KM, a ovogodišnjim blizu 425.000 KM.

“Za ovu godinu planirana je revizija u skladu sa trenutnim kapacitetima. Ako se poveća broj revizora, spremni smo promijeniti plan i povećati na 20 revizija”, kazao je Vedad Duraković, direktor Agencije za reviziju privatizacije FBiH.

Rekao je da bi im trebalo i stotinu revizora da bi se masovno krenulo u reviziju privatizacije, te da se po zakonu vrši revizija gdje god je bila izvršena privatizacija. On nije mogao reći kakvi su izvještaji o dosadašnje tri revizije, istakavši da će biti dostupni javnosti kada budu okončane sve procedure. Ono što je poznato jeste da je izvještaj za “Ditu” upućen i Tužilaštvu TK. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!