Capital.ba

„Farmland“ u minusu 16 mil. KM, a Srpska mu pomaže

27.08.2013. / 14:36

Ukupne obaveze premašuju 31 milion KM

farmland-580x350BANJALUKA, Govedarska farma “Farmland” iz Nove Topole, koja od Investiciono razvojne banke RS traži zajam od 15 miliona KM, ima akumulirani gubitak od 15,8 miliona KM, ukupne obaveze premašuju 31,2 miliona KM, od čega samo Poreskoj upravi četiri miliona KM.

Prema objavljenim revizorskim i finansijskim izvještajima “Farmland” je samo prošlu godinu završio sa minusom od 2,95 miliona KM. Gubitak je za prvih šest mjeseci ove godine dodatno uvećan za 1,75 miliona KM.

Akumilirani gubitak iz prethodnih godina iznosi 11,1 miliona KM.

Privatna govedarska farma, koja godinama uživa povlašteni položaj kod Vlade RS i sada traži nove ustupke kroz povoljne milionske pozajmice, se očito suočava sa ozbiljnim problemom nelikvidnosti i dugoročnog opstanka.

Dugoročne obaveze “Farmalanda” u prvih šest mjeseci ove godine dostigle se 18,25 miliona maraka. Ukupni prihodi u prvom polugodištu iznose 6,76 miliona KM, a rashodi 8,51 milion KM.

U revizorskom izvještaju za prošlu godinu revizor je skrenuo pažnju na kršenje Zakona o privrednim društvima – jer pokriće gubitaka ovog preduzeća nije urađeno iz neraspoređene dobiti ranijih godina.

“Društvo nije vršilo obračun i usklađivanje sadašnje vrijednosti akumuliranih prava zaposlenih na otpremnine, tako da u postupku revizije nismo mogli utvrditi koliki je iznos rezervisanja  za primanja zaposlenih ‘Farmland’ trebao izvršiti do 31.12.2012. godine”, zaključio je revizor.

 Obaveze i akumilirani gubitak „Farmlanda“ nekoliko puta premašuju kapital preduzeća.

Dugoročne obaveze ovog preduzeća u u prvom polugodištu ove godine iznose 18,25 miliona maraka i uvećane su za oko 300.000 KM u poređenju sa prethodnom godinom kada su iznosile17,94 miliona maraka!  Kratkoročne obaveze iznose 12,98 miliona KM.

Od toga iznosa najveći dio obaveza se odnosi na obaveze po osnovu dugoročnih kredita (10,9 miliona KM).

„Farmland“ samo Poreskoj upravi RS duguje četiri miliona KM za neizmirene poreske obaveze, a Robnim rezervama RS 1,16 miliona KM jer su potrošili pšenicu koja im je povjerena na čuvanje.

Ministarstva finansija RS je ponovo ove godine izašlo u susret „Farmlandu“ i naredilo Poreskoj upravi da im deblokira račun zbog neplaćanja obaveza. Bez obzira što „Farmland“ nije ispoštovao prethodne sporazume o reprogramu Poreskom upravom,  Ministarstvo finansija im je, navodi revizor, odobrilo novi reprogram na ukupan poreski dug od četiri miliona KM od čega se 948 hiljada KM odnosi na kamate zbog neizmirenih dugovanja.

 

RS duguje milione, a Vlada mu pomaže?

„Farmland“  traži od Investiciono-razvojne banke RS zajam od 15 miliona KM sa kamatom od samo četiri odsto, a kako bi mogla da vrati kredit Hypo banci Banjaluka. “Farmland” namjerava uzeti zajam od RS na period od 10 godina sa grejs periodom od čak tri godine, objavio je CAPITAL prije nekoliko dana. (http://www.capital.ba/farmland-trazi-od-rs-desetogodisnji-zajam-od-15-miliona-km/ )

Farmland godinama uživa privilegovan položaj u Republici Srpskoj. Dobila je milionske podsticaje i desetine miliona povoljnih državnih kredita od IRB dok istovremeno ne plaća koncesiju za poljoprivredno zemljište, ne plaćaju poreze i obaveze po osnovu emitovanih obveznica koje je država od njih kupovala.  (http://www.capital.ba/%E2%80%9Cfarmaland%E2%80%9D-dobio-112-miliona-km-podsticaja-a-drzavi-duguje-22-miliona-km-poreza/ )

Upravni odbor Farmlanda je predložio Skupštini akcionara da na sjednici zakazanoj za 24. septembar da saglasnost na upis hipoteke nad nekretninama farme, kao garanciju za dobijanje novog zajma od 15 miliona KM, a u korist Fonda za razvoj i zapošljavanje RS i Garantnog fonda RS. U objašnjenju UO navodi se da su ove nekretnine već založene u korist Hypo banke, što očito neće biti prepreka IRB da odobri zajam.

Za vraćanje zajma Farmlanda uz hipoteku, garantovao bi Garantni fond RS u iznosu od 1,5 miliona KM.

 

 

J. Despotović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!