Capital.ba

Fabris očekuje blagi pad ili blagi rast BDP Crne Gore

29.12.2009. / 18:54

centralna banka cgPODGORICA, Crnogorska ekonomija u 2010. godini će biti “u zoni malog pada ili blagog rasta”, ocijenio je danas glavni ekonomista Centralne banke (CB) Crne Gore Nikola Fabris.

Fabris je na novogodišnjem sastanku sa novinarima rekao da će “sve mnogo zavisiti od globalnih kretanja”, ali i od kvaliteta turističke sezone i stanja u metalskoj industriji.

“Ne bih bio iznenađen ako bi se negativni trendovi nastavili i u prvoj polovini 2010. godine”, kazao je Fabris, dodavši da se oporavak može očekivati u drugoj polovini iduće godine.

Glavni ekonomista CB najavio je da će u januaru u Crnoj Gori boraviti redovna misija Međunarodnog monetarnog fonda i da će tada biti izvesniji aranžman između Crne Gore i te institucije.

Fabris je prognozirao da se bruto domaći proizvod (BDP) u Crnoj Gori u narednoj godini može kretati “od minus dva do plus dva odsto”. Kako je objasnio, to će zavisiti i od toga da li će se graditi ili ne autoput u Crnoj Gori.

Fabris je takođe ocijenio da je kraj 2009. godine “donio stabilizaciju” bankarskog sektora u Crnoj Gori i dodao da “kontinuirano raste štednja građana”.

“U novembru je prvi put u porastu iznos odobrenih kredita”, kazao je Fabris koji je najavio da će CB, nakon određenih analiza, najvjerovatnije, za većinu poslovnih banaka u Crnoj Gori predložiti dokapitalizaciju i druge mjere.

On je podsjetio da je u toku takozvano stres testiranje poslovnih banaka i od toga šta će pokazati zavisiće za koje banke će biti predložena dokapitalizacija.

Fabris je rekao da je CB tokom 2009. godine raznim olakšicama i mjerama pomogla poslovne banke u visni od oko 145 miliona evra.

“To je ono što se može kvantifikovati”, rekao je Fabris koji je objasnio da je stvarni efekat tih mjera još veći.

Iznos od 145 miliona evra je “upumpan” u banke ukidanjem tzv. opštih rezervacija, što je iznosilo oko 15 miliona, zatim smanjivanjem obavezne rezerve banaka u ukupnom iznosu od 45 miliona i raznim olakšicama za kreditiranje.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!