Capital.ba

Evropski parlamentarci pozivaju na strožiji nadzor bitcoina

31.05.2016. / 17:30

bitkoinBRISEL, Evropski paprlamentarci (MEPs) planiraju da spriječe virtuelne valute kao što je bitcoin da budu korištene za pranje novca i terorizam.

Evropska komisija bi trebala oformiti radnu grupu koja će pratiti virtuelne valute, kao što je bitcoin, kako bi se spriječila njihova upotreba za pranje novca ili finansiranje terorizma, navodi Evropski parlament u svojoj nezakonodavnoj rezoluciji usvojenoj krajem prošle sedmice.

Prijedlog koji je predstavljen u rezoluciji, čiji je nacrt načinio Jakob von Weizsäcker, jeste da bi radna grupa koju će nadzirati Evropska komisija trebala napraviti ekspertizu o temeljnoj tehnologiji virtuelnih valuta. Ovoj grupi bi takođe bio povjeren zadatak predlaganja potrebnih legislativa, ali ono na što članice Evropskog parlamenta upozoravaju jeste i da ne bi trebalo zauzeti previše grub stav prema ovoj novoj tehnologiji, koja kako oni kažu može ponuditi značajne prednosti i prilike za korisnike i ekonomski razvoj.

“Da bismo izbjegli gušenje inovacija, mi favorizujemo mjere predostrožnosti i monitoringa u odnosu na preventivnu regulativu. Ali, IT inovacije se mogu raširiti velikom brzinom i postati sistematične. Upravo zbog toga tražimo od Komisije da osnuje radnu grupu koja će aktivno pratiti kako se tehnologija razvija i davati pravovremene prijedloge za specifične regulacije kada i ukoliko se potreba za njima ukaže.“, rekao je gospodin Weizsäcker.

Komisija trenutno razmatra prijedloge da se platforme za razmjenu virtualnih valuta stave pod područje djelovanja postojeće EU Direktive protiv pranja novca, kojoj je ujedno i vrijeme za ažuriranje. Ovi prijedlozi uključuju mjeru koja bi zahtijevala od platformi za razmjenu virtualnih valuta da sprovedu due diligence kada korisnici razmjenjuju virtualne valute za stvarne. Ovo bi ukinulo anonimnost koja prati ovu vrstu razmjena. Regulatori su zabrinutu da sadašnji sistem pomaže pranje novca i terorističke organizacije.

Prijedlog Parlamenta koji je usvojen sa 542 glasa za, 51 protiv i 11 suzdržanim će sada biti poslan Evropskoj komisiji na razmatranje. Indikator.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!