Capital.ba

Evropa se oporavlja, ali bez Hrvatske

15.01.2014. / 6:50

becZAGREB, Privredna situacija u Evropi uliva nešto više optimizma nego prethodnih godina, ali su stope rasta prilično heterogene, ocijenjeno je juče na konferenciji “Juromani“ (Euromoney) u Beču.

“Uopšteno govoreći, danas smo mnogo optimističniji nego prije godinu dana u vezi s ekonomskom situacijom u Evropi, pa i u regionu Središnje i Istočne Evrope”, kazao je guverner austrijske centralne banke, Evald Novotni, na Forumu Srednje i Istočne Evrope (SIE), u organizaciji britanskog časopisa Juromani.

Međutim, kako je istaknuto na Forumu, u nekim zemljama, kako što je Hrvatska, privreda se još nije vratila na nivo prije izbijanja krize, prenosi hrvatski Tportal.

“Hrvatska je jedina zemlja u regionu Centralne i Istočne Evrope, uz Bosnu i Hercegovinu, u kojoj se i ove godine očekuje porast nenaplativih zajmova, mada je hrvatski bankarski sistem jedan od najbolje kapitalizovanih”, rekao je direktor UniKredita za Srednju i Istočnu Evropu, Ðani Franko Papa.

Kako je naveo, Hrvatska je u recesiji već pet godina i normalno je da se to odražava na kvalitet imovine u bankarskom sektoru. “I ove godine očekujemo privredni pad od jedan odsto, što će naravno uticati na dalji rast nenaplativih zajmova”, kazao je Papa.

U 2014. predviđa se rast BDP u Evropskoj uniji od jedan odsto, ali će stope rasta po pojedinim zemljama biti prilično različite.

“Ove godine očekujemo nastavak privrednog pada u Sloveniji, Grčkoj i Kipru, ali i znatniji rast u zemljama poput Austrije i Njemačke“, istakao je Novotni. Mada su makroekonomski pokazatelji za većinu država sada bolji nego prije nekoliko godina, uticaj krize iz 2008. još se uveliko osjeća.

“Tako, Hrvatska, Slovenija i Grčka još nisu dostigle bruto domaći proizvod iz 2008, dok su Njemačka, Rusija, Makedonija i Slovačka među zemljama koje su ostvarile porast BDP”, naglašava Novotni.

Prema njegovim riječima, glavni izazov za centralne banke u Evropi u idućem periodu biće još veća integracija, odnosno, uspostavljanje bankarske unije.

Zamjenica bugarskog premijera zadužena za privedu, Danijela Bobeva, naglasila je da je posljednja kriza na površinu iznijela velike razlike među zemljama SIE-a, zbog čega je teško uopšte i govoriti o SIE regionu.

Glavni ekonomista Evropske banke za obnovu i razvoj, Erik Berglof, pak, napomenuo je da je jedini put za podsticanje bržeg privrednog rasta u SIE regionu sprovođenje strukturnih reformi, a ne mjere podsticanja potrošnje. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!