Capital.ba

Evro skočio, dolar pod pritiskom slabih privrednih podataka

09.02.2014. / 13:58

evro-dolarLONDON,  Na svjetskim valutnim tržištima prošle semice kurs evra skočio je iznad 1,36 dolara jer Evropska cantralna banka nije najavila labavljenje monetarne politike, dok se američka valuta našla pod pritiskom slabih privrednih podataka.  

Kurs evra prema dolaru skočio je prošle sedmice 1,1 odsto, na 1,3635 dolara.

Cijena evra prema jenu porasla je, 1,4 odsto, na 139,50 jena.

I dolar je ojačao prema  jenu , za 0,2 odsto, na 102,30 jena.

Uspon evra započeo je u četvrtak jer Evropska centralna banka nije najavila nikakve nove poteze, s obzirom da njezini čelnici ne očekuju jačanje deflacijskih prijetnji.

Nakon redovne sjednice, čelnici ECB-a zadržali su ključnu kamatnu stopu na rekordno niskih 0,25 odsto, odlučivši pričekati naredni mjesec kada će raspolagati novim podacima i analizama.

“Privredi i dalje prijeti rizik od slabljenja. Inflacija će definitivno biti prigušena i niska kroz duže vrijeme, ali neće biti deflacije”, rekao je predsjednik ECB-a Mario Draghi, nakon sjednice čelnika centralne banke.

Prethodnih dana evro je bio pod pritiskom,  jer se očekivalo da bi ECB mogao dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi potakao rast privrede i suzbio deflacijske prijetnje.

“Uzlet je uslijedio u trenutku kada je Draghi spomenuo da deflacija nije problem. Evro je tako poskočio zato jer negiranje deflacije znači da monetarna politika neće biti ublažena u skorije vrijeme”, kaže Sebastian Galy, viši valutni strateg u banci Societe Generale.

Uspon evra nastavljen je i u petak jer su ulagače razočarali slabi podaci sa američkog tržišta rada. U januaru je u SAD-u broj zaposlenih porastao za 113.000, daleko  manje od očekivanih 185.000. Pritom ulagače nije utješio ni podatak da je stopa nezaposlenosti pala sa 6,7 na 6,6 odsto, najniži nivo u pet godina.

“Glavna brojka je nedvojbeno neugodno iznenadila. To je zasigurno dobro za obveznice, pa su prinosi niži, ali to je negativno za dolar”, kaže Richard Cochinos, strateg u Citiju.

Iako  većina analitičara smatra da usporavanje rasta američke privrede nije toliko zabrinjavajuće da bi natjeralo Fed da uspori tempo smanjenja podsticajnih mjera, dolarom se posljednjih dana, ipak, trguje oprezno.  Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!