Capital.ba

Evro ponovo pred ponorom

16.01.2012. / 8:45

BEOGRAD, Temelji Evrope ponovo su uzdrmani. Evro je pao na najniže grane nakon što je u petak smanjen kreditni rejting čak devet zemalja evrozone, pa valuta EU vrijedi 1,26 američkih dolara. Sve lošija ekonomska situacija u evrozoni odraziće se i na Srbiju, i to prije svega kroz smanjenje izvoza i pad BDP-a, poručuju  ekonomisti u Srbiji.
Nakon što je agencija „Standard end purs” smanjila rejtinge, evro je za samo jedan dan izgubio 1,1 odsto vrijednosti, a analitičari smatraju da EU valuti ove nedjelje prijeti još veći pad.

Dug put do oporavka

Njemačka, Finska, Holandija i Luksemburg jedine su među evropskim zemljama zadržale trostruki A rejting. Tako su čak Francuska i Austrija prošle loše jer su njihove ekonomije ocjenjene sa AA plus, a ranije su imale trostruko A. „Standard end purs” snizila je rejtinge i Malti, Slovačkoj i Sloveniji, za po jedan stepen, dok su Italija, Portugal, Španija i Kipar izgubili po dva stepena. Zanimljivo je da je sada rejting Portugala BB, kao i Srbiji.
Komesar Evropske unije za monetarna pitanja Oli Ren žali zbog ovakve odluke američke agencije jer je evrozona preduzela mjere u svim oblastima kako bi smirila finansijska tržišta. Dok je i zvanični Beč okarakterisao ovaj potez kao nerazumljiv, Francuzi nisu bili iznenađeni.

– Nismo čekali na ocjenu našeg kreditnog rejtinga da bismo znali koje su nam obaveze. To su smanjivanje deficita, poboljšanje konkurentnosti i obezbjeđivanje da evrozona ima odgovarajuće upravljanje – rekao je premijer Fransoa Fijon.

Njemačka kancelarka Angela Merkel ocjenila je da Evropu čeka „dug put” do povratka povjerenja investitora. Ona je naglasila da Evropa treba hitno da primjeni sporazum o većoj fiskalnoj integraciji i budžetskoj kontroli.

Amerika nema dobre namjere

Njemački poslanik Mihael Fuks optužio je agenciju „Standard end purs” da igra političku igru, jer ne smanjuje kreditni rejting Velike Britanije i Amerike, koje imaju veći javni dug i deficit od Francuske. Polemike o opravdanosti ovakvog poteza ne jenjavaju, pa su sve češće kritike o tome ko i na osnovu kojih pravila ocjenjuje kreditni rejting. Tako su sve glasniji zagovornici da EU treba da osnuje evropsku agenciju za ocjenu rejtinga jer su sve tri postojeće, „Standard end purs”, „Fič” i „Mudis” zapravo američke agencije.

Posljedice po Srbiju

– Smanjenje izvoza
– Pad proizvodnje
– Pad BDP-a
– Manje stranih investicija
– Smanjenje kupovne moći
– Rast nezaposlenosti
– Lošiji standard

Ekonomista Miroslav Zdravković kaže da će zemlje EU sve više štediti, ali da će takav potez biti kontraproduktivan.
– Države će stezati kaiš, a zbog želje da što više uštede, doći će do pada prihoda, pa tako i do produbljivanja deficita budžeta umjesto opravdane želje da se on smanji. A tako onda nastaje sve veći pad BDP-a, pa će i dug države u odnosu na ukupan društveni proizvod porasti – naglašava Zdravković.

On ističe i da će u Srbiji doći do smanjenja proizvodnje zbog pada izvoza. Međutim, Zdravković kaže da bi najavljena proizvodnja novih vozila u kragujevačkom „Fijatu” mogla da izvuče Srbiju.

– Uprkos sveopštem padu proizvodnje, Srbija bi samo zahvaljujući „Fijatu” ostala u plusu – smatra Zdravković.
Ipak, ekonomista Zoran Popov ne vjeruje da će se u Srbiji nešto značajno promjeniti.
– Isuviše smo mala zemlja da bi nas svjetska kriza toliko doticala. Problem može biti nedostatak investicija – kaže Popov.

Srpski ekonomisti ocjenjuju da se kriza u evrozoni produbljuje, i da sada „grčki scenario” doživljava cijela Evropa. Takva situacija odraziće se i na Srbiju, koja će to prvo osjetiti kroz pad izvoza. Analitičari navode da će ionako ugrožena domaća privreda sve teže nalaziti kupce srpske robe na stranim tržištima, pogotovo u Italiji, koja je značajan spoljnotrgovinski partner Srbije. Srbiji se ne piše dobro ni po pitanju direktnih stranih investicija, kojih će biti sve manje. Press

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!