Capital.ba

Evro i dalje na cijeni

18.04.2012. / 7:50

BEOGRAD, Prelazak sa deviznog na dinarsko zaduživanje u Srbiji, pod povoljnim kamatama, kao i povećanje štednje u domaćoj valuti ni poslije godinu i po dana od kada je počela dinarizacija, nisu imali očekivani efekat.

Učešće dinarskih zajmova čak je i smanjeno sa 30,5 odsto na kraju 2010. godine na 29,3 odsto prošle godine, a u februaru je dostiglo nivo od 28 odsto, dok su svi ostali krediti u evrima.
Dinarski plasmani privredi su smanjili svoje učešće sa 32,2 odsto na 27,5 odsto, što je posebno alarmantno imajući u vidu da je NBS kao krajnji i ostvariv cilj definisala povećanje učešća zajmova u domaćoj valuti na 45 odsto. Mnogi su skeptični da će se prelazak na dinarske pozajmice uopšte i ostvariti.
– Skepticizam u stručnoj javnosti povodom uspješnosti procesa dinarizacije je preuranjen – smatra Dejan Šoškić, guverner NBS. – Dinarizacija tek treba da dobije na svom potencijalu u situaciji kada se inflacija vrati na planirani nivo.
Veća upotreba dinara, kako je rekao guverner, obezbjeđuje postepeno jačanje stabilnosti finansijskog sistema, smanjivanje valutnog rizika i jačanje efikasnosti monetarne politike, doprinosi nižoj i stabilnijoj inflaciji, snižavanju kamatnih stopa.
Iako se država većim dijelom zadužuje u dinarima kod banaka, čak je i učešće dinarskih kredita u plasmanima državi smanjeno u 2011. godini, što ukazuje da se politika zaduživanja države vodila u potpunoj suprotnosti sa Strategijom dinarizacije.
Štednja
Jedini segment gdje se efekti dinarizacije mogu osjetiti kao pozitivni u tragovima je štednja. Lani su dinarski depoziti povećali učešće u ukupnim sa 19,8 odsto na 21,6 odsto. Osnovni razlozi za ovo povećanje su stimulativnije kamate na dinarsku štednju, oslobođenost dinarskih depozita plaćanja poreza na ostvarenu kamatu. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!